İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
04 Nisan 2018 - Çarşamba 13:28 Bu haber 1573 kez okundu
 
24 yıldır tutuklu, müebbet hapis yatacak
Müebbet hapse mahkum edildikten sonra AİHM'e giden ve burada hakkında 'adil yargılama yapılmadığı' belirtilerek, Türkiye'nin tazminat ödemesine karar verilen şair İlhan Çomak hakkında verilen yeni müebbet hapis cezası da Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı. Çomak, 24 yıldır cezaevinde yatıyor.
Ekonomi- Politik Haberi
24 yıldır tutuklu, müebbet hapis yatacak

1994 yılında henüz 21 yaşında bir üniversite öğrencisi iken ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklanana Çomak, 2000 yılında Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde idama mahkum edilmişti. Cezası daha sonra müebbet hapse çevrildi. Yargıtay kararı bu kararı onayınca Çomak, 2001 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu. AİHM ise 2006 yılında ‘adil yargılama yapılmadığına’ hükmederek Türkiye’yi tazminat cezasına mahkûm ederken, Çomak’ın davasının yeniden görülmesi gerektiğini bildirdi. Ancak yeniden yargılama 7 yıl sonra, yani 2013’te başladı. Bu süreç sonunda da karar değişmedi ve Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bugün alınan kararla Çomak’ın cezası onandı.

 

21 yıldır cezaevinde olan İlhan Çomak’ın sesi oldu

 

UZUNER, ÇOMAK’IN CEZAEVİNDEN YAZDIĞI MEKTUPLARI SESLENDİRDİ


İlhan Çomak’ın hayatını cezaevinden mektupları üzerinden anlatan “Gönderen: İlhan Sami Çomak” isimli belgesel çekildi. Yönetmenler Çiğdem Mazlum ve Sertaç Yıldız’ın İlhan Sami Çomak ile uzun zamandır sürdürdüğü mektuplaşmalar üzerinden kurgulanan belgeselde, Oyuncu Muhammet Uzuner Çomak’ın sesi oldu. Mektuplarda, Çomak’ın cezaevi yaşamı, hukuk arayışı, ailesiyle devam eden güçlü ilişkisi ve cezaevinde yarattığı şair kimliğine ilişkin yazdıkları yer alıyor. 

Çomak içeride 3 roman ve bir çok şiir kitabı yazdı. 

 

 

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Oktay Kartal
Etiketler: 24, yıldır, tutuklu,, müebbet, hapis, yatacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');