İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
25 Aralık 2017 - Pazartesi 09:53 Bu haber 1279 kez okundu
 
25 Aralık'a damga vuran ünlüler
Bugün 25 Aralık. Geçmişte kimler göçtü bu günde? Kurşuna dizilirken "Yaşasın Sosyalizm" diye bağıran Çavuşeskular, Denizlerin idamını engellemeye çalışan İsmet İnönü, siyasetçi Şerafettin Elçi, Hitler ile dalga geçen Şarlo, İngiliz popçu George Michael ve şarkıcı Adnan Şenses hep bugün aramızdan ayrıldılar.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
25 Aralık'a damga vuran ünlüler

Çavuşesku'nun cellatları anlatıyor

Nikolai ve Elena Çavuşesku


26 Ocak 1918 de Romanya’da Scornişti kasabasında doğdu. 11 yaşına kadar burada yaşadı ve sonra Bükreş’e gitti.
1930 lu yıllarda siyasetin içinde aktif bir roldeydi, bir çok kez tutuklandı, serbest bırakıldı, tekrar tutuklandı ve nihayetinde 1940 lı yıllarda siyasetin içinde boy göstermeye başladı.


1939 yılında bir başka komunist olan Elena Petresku ile evlendi. 1947 yılında II. Dünya savaşını takiben, Romanya’da tam olarak iktidarı ele geçiren Komünist parti iktidarında tarım bakanlığı ve Silahlı Kuvvetler Bakanlığı yardımcılıklarını yürüttü. Daha sonra Komünist Parti’nin ikinci adamlığına kadar yükseldi. Politburo’da önemli görevler aldı. Komünist lider Gheorghiu-Dei’nin 1965 tarihinde ölümünden sonra, ülkenin yeni lideri ve Devlet Konseyi Başkanı oldu.
1965 yılında Devlet Başkanının ölmesi üzerine, Romanya’nın başına geçti. Geçtikten sonra da unvan olarak “ Romanya Devlet Konseyi başkanı “  verildi.


Reel sosyalizmin çökmesi için, emperyalizmle el ele veren Gorbaçov’un kışkırtması ile yapay ayaklanmalar çıkarıldı. 25 Aralık 1989 tarihinde, çok kısa ve göstermelik  bir mahkeme ile karı-koca Çavuşeskuların ölümlerine karar verildi ve gönüllü askerler tarafından kurşuna dizildiler. O sırada “Yaşasın Sosyalizm” diye bağırdı.

 

 

İsmet İnönü 25 Aralık 1973'te aramızdan ayrıldı.

 
 
İsmet İnönü, 1884 yılında İzmir'de doğdu. Babası Hacı Reşit Bey, annesi ise Cevriye Temelli Hanım idi.
 
Öğrenim hayatına Sivas'taki bir mahalle mektebinde başladı veMülkiye İdadisi'nde devam etti. 1897 yılında İstanbul'a geldi veMühendishane-i Berri-i Hümayun'a (Topçu Lisesi) girdi. Daha sonra Erkan-ı Harbiye Mektebi'ne girdi ve buradan 26 Eylül 1906'de birincilikle mezun oldu. 
 
 
Mezun olduktan sonra Edirne'deki İkinci Ordu'ya atandı. Bu sırada Fethi Okyar'ın aracılığı ile İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne girdi.
 
1910 yılında Yemen'de başlayan ayaklanmanın bastırılmasında görev aldı. Burada 3 yıl kaldı. 1912'de binbaşılığa yükseldi.Birinci Dünya Savaşı sırasında Kafkas Cephesi'nde görev aldı. Burada Mustafa Kemal Paşa'nın emrinde çalıştı. 12 Ocak 1917'de Dördüncü Kolordu Komutanlığı'na atandı. 1917 yılında Filistin Cephesi'nde ilk olarak Yirminci Kolordu Komutanlığı'na, daha sonra ise Üçüncü Kolordu Komutanlığı'na atandı. Buradaki görevinin ardından da Harbiye Nezareti'nde görev aldı.
 
1920 yılında Mustafa Kemal'in daveti üzerine Anadolu'ya geçti ve Batı Cephesi Komutanlığı'na getirildi. Çerkez Ethem'in başlattığı ayaklanmanın bastırılmasını sağladı. "Birinci İnönü Savaşı" olarak bilinen savaşta Yunanlıların ilerleyişini durdurdu. Bunun ardından Mirliva rütbesine terfi etti.
 
Lozan Barış Konferansı'na Türk Heyeti Başkanı olarak katıldı. 1923 yılından 1937 yılına kadar -çok kısa bir süre hariç- başbakan olarak görev yaptı. 20 Eylül 1937'de Atatürk'ün isteği üzerine Başbakanlık'tan çekildi.
 
Atatürk'ün ölümünden sonra TBMM tarafından cumhurbaşkanı olarak seçildi. 1950'de Demokrat Parti'nin seçimleri kazanması üzerine muhalefete düştü. 27 Mayıs Darbesi'nin ardından 1961 yılında Cumurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından hükümeti kurma görevi verildi. 1965 yılında bu görevden ayrıldı. 8 Mayıs 1972'de CHP Genel Başkanlığı görevinden istifa etti.
 
İsmet İnönü, 25 Aralık 1973 günü hayatını kaybetti.

 

Charlie Chaplin (Şarlo) 

16 Nisan1889‘da WalworthLondra‘da doğdu. Annesi Hannah ve babası Charles müzikhol oyuncularıydı. Onlarla beraber sahnede büyümüş ve erken yaşta dans edip şarkı söylemesini öğrenmişti. Charlie Chaplin 3 yaşındayken annesi ve babasının boşanmasından sonra annesi ve büyük kardeşi ile Lambert‘de yaşamaya başladı. 1894 yılında 5 yaşındayken annesinin yanında sahnede küçük bir rol almıştı. Ancak ilk önemli rolünü “Eight Lancashire Lads” adlı oyunda aldı.

1900 yılında üvey kardeşi SydneyLondra Hipodromu‘nda “Cinderella” adlı oyunda ona iş buldu. 1903 yılında “Jim: A Romance of Cockayne“, 1906 yılında ise ilk düzenli rolü olan “Sherlock Holmes“da gazeteci çocuğu oynadı. Babası ile ilişkileri kısıtlıydı. Alkolik olan babası Charlie 12 yaşındayken öldü. Babasının ölümü ve annesinin şizofreniden dolayı akıl hastanesine yatırılmasından dolayı yetimhaneye verildi. Çocukluğu yetimhanede ve yatılı okullarda geçti.

Oynadığı bu küçük rollerden sonra 1908 yılında Fred Karno‘nun vodvil topluluğuna katıldı. Hareketli, eğlenceli bir konuya dayanan ve şarkilara yer verilen hafif güldürülerde rol aldı. 1910ile 1912 yılları arasında Karno’nun Amerika turnesinde katıldı. Karno Topluluğunda iken daha sonra Stan Laurel olarak tanınacak Artur Stanley Jefferson ile tanıştı. Amerika turnesinde Chaplin’nin oda arkadaşıydı ancak daha sonra Stan İngiltere’ye döndü, Chaplin ise Amerika’da kaldı.

Amerika’daki gösterileri sırasında Keystone Film Şirketi‘nde yapımcı olan Mack Sennetttarafından keşfedildi. 2 Şubat1914 tarihinde “Making A Living” adlı komedide rol alması için teklif geldi. Aynı yıl “Kid Auto Races at Venice” adlı filmde rol aldı. Bu filmde bol pantolonlu, melon şapkalı, büyük ayakkabılı, bastonlu sakar bir tip olan “Şarlo” tiplemesini yarattı. Bu yıllarda içinde “Caught in a Cabaret“, “Caught in the Rain“, “The Face on the Bar-Room Floor” ve “His Trysting Place“in de bulunduğu 34 kısa film çekti. Bu sessiz filmlerle hareket komedisinde gelişme imkanı buldu.

Charlie Chaplin kimdirşarlo kimdir ile ilgili görsel sonucu

1947‘de “Monseiur Verdoux” ve 1952‘de “Limelight” adlı filmeri çekti. Ardından Amerika’yı ve yaşam tarzını eleştirdiği “A King in New York” adlı filmi çekti. 1966 yılında ise başrollerindeMarlon Brando ve Sophia Loren‘nin oynadığı, kendisinin de hem oynayıp hem yönettiği “A Countess From Hong Kong“u çekti. Ölümünden önce müzik, spor ve yazarlıkla uğraşıyordu. “My Trip Road“, “A Comedian Sees The World“, “My Autobiography” ve “My Life in Pictures” adlı kitapları yazdı. Solak olmasın karşın büyük bir kolaylıkla keman ve çello çalıyordu. Bunun yanında filmlerinde geçen bazı şarkıların compozitörlüğünü yapmıştı. Bu şarkılar, “Sing a Song“, “With You Dear in Bombay“, “There’s Always One You Can’t Forget“, “Smile“, “Eternally” ve “You are My Song” idi.

1929 yılında ilk kez düzenlenen Oscar Ödülleri’nde “The Circus” filmiyle “En İyi Erkek Oyuncu” ve “En İyi Komedi Filmi Yönetmeni” dallarında adaydı ancak ödülü vericek komite ona özel ödül vermeye karar verdiler. Böylece ilk “Oscar” Ödülü bu oldu. 1972 yılında ise ikinci kez aldığı “Onur Ödülü”nde ise sahneye çıktığında 5 dakika süresince ayakta alkışlandı. Bunların dışında “Monseiur Verdoux”, “City Lights” ve “Limelight” ile başka Oscar Ödülleri de aldı.

25 Aralık1977‘de 88 yaşında iken uykusunda öldü. Ölümünden sonra 1 Mart1978‘de vücudu Polonyalı ve Bulgar bir grup tarafından ailesine şantaj yapmak amacıyla çalındı. Olaydan 11 hafta sonra bu kişiler yakalandı ve Chaplin’nin vücudu mezarına yerleştirildi.

 

 

 İlgili resim

 
Şerafettin Elçi (14 Mart 1938; Cizre, Şırnak - 25 Aralık 2012, Ankara), Kürthukukçu ve siyasetçi. Katılımcı Demokrasi Partisi kurucu genel başkanı.

 

george michael ile ilgili görsel sonucu

George Michael (25 Haziran 1963 - 25 Aralık 2016), İngiliz şarkıcı ve söz yazarı. Pop müzik tarihindeki en iyi ve en ünlü şarkıcılardan biri olarak gösterilir, özellikle seksenler ve doksanlarda yaptığı çalışmalarıyla büyük başarı yakalamıştır. Aynı zamanda eski Wham! grubunun iki üyesinden biridir. 

adnan şenses ile ilgili görsel sonucuadnan şenses ile ilgili görsel sonucu

Adnan Şenses


21 Ağustos 1935 yılında Bursa'da dünyaya gelen usta sanatçı Adnan Şenses, 25 Aralık 2013'te hayatını kaybetti. Şarkıcı 6 evlilik yaptı.  Ankara Radyosu'nda çalışan Adnan Şenses, 16 yıl burada hizmet etti. Ardından, ünlü müzik mekanlarında çalıştı, 47 film çevirdi ve birçok albüm yayımladı. 2013 yılında Sezen Aksu'nun hediye ettiği "Bekleyemedin Mi" ve "Kaybolan Yıllar" isimli şarkılarının da bulunduğu "Adnan Şenses Bir Efsanedir" albümünü yayınladı. Albümde Sezen Aksu dışında Selami Şahin ve Selçuk Tekay gibi isimlerin de şarkıları bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Ozan Yücel
Etiketler: 25, Aralık'a, damga, vuran, ünlüler,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');