İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
05 Nisan 2018 - Perşembe 11:23 Bu haber 1515 kez okundu
 
500 avukat, Avukatlar Günü'nü tutukevinde karşıladı
2017'de 390 avukat cezaevindeydi. Bu yıl ise yaklaşık 500 avukat Avukatlar Günü’ne cezaevinde girdi.
Ekonomi- Politik Haberi
500 avukat, Avukatlar Günü'nü tutukevinde karşıladı

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyesi ve Avukat Hakları Merkezi Koordinatörü Hasan Kılıç, avukatların yaptıkları görevler nedeniyle ceza soruşturmalarına maruz kaldıklarını, haklarında gözaltı kararı verildiğini ve tutuklandıklarını söyleyerek, şöyle dedi:

“Bu kadar çok avukatın tutuklu olduğu bir ortamda 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlayamıyoruz. Hukuk devletinde herkes yargılanabilir ama avukatların mesleklerini yaptıkları için Avukatlık Kanunu’ndaki güvenceler yok sayılarak tutuklanması kabul edilemez. Avukatlara bu muameleleri yaptığınızda, avukatları etkissizlekştirldiğinizde yargılamanın içerisinden adalet kavramını çıkarmış olursunuz. Herkesin ihtiyacı olan savunma hakkını yok etmiş olusunuz.Avukat, müvekkil görüşmeleri kayda alınarak, gizlilik ihlal ediliyor. Adliye içerisinde bazı katlarda, avukatın dosyaları ile ilgili savcı ve hakimlerle görüşmelerinde çok ciddi sıkıntılar çıkarılması, savunmanın etkinliğine ciddi bir darbe vurmaktadır. Dosyasını kontrol etmek isteyen, dosyasına dilekçe sunan, dosyasının hakimi veya savcısı ile görüşme yapmak isteyen avukatın isminin not alınması, kaydedilmesi meslektaşların çok rahatsız olduğu bir konudur ve açıkçası kabul edilemez bir uygulamadır. Bu uygulamaya hemen son verilmelidir."

 

 

 

"Avukatlar gününde adalet nöbeti"


Cumhuriyet gazetesi davasında ileri sürülen iddialarla 522 gündür tutuklu bulunan icra kurulu başkanı ve avukat Akın Atalay’ın nezdinde tüm haksız tutuklamalara karşı çıkmak için Çağlayan Adliyesi’nde Nisan 2017’de tutulmaya başlanan Adalet Nöbeti, bugün 52. kez tutulacak.

 


"Savunmanın en zor zamanı"


İHD İstanbul Şubesi Başkanı avukat Gülseren Yoleri:
"Savunmanın en zor olduğu dönemlerdeyiz. 5 Nisan Avukatlar Günü ama bizler bu günü kutlayamayacağız. Baroların hükümetin saldırıları karşısında yeterli direnci göstermediği bir süreci yaşıyoruz. Bugün adil yargılanma hakkından, bağımsız yargıdan bahsedenlerin avukatların da bağımsız ve özgür çalışabileceği koşulların yaratılmasının zorunlu olduğunu bilmesi lazım. Avukatı tutuklu bir yargı sisteminin bağımsız olması mümkün değildir."

 

"Bağımsız yargı yok edildi"


Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) Eş Başkanı avukat İlknur Alcan: 
"Son yıllarda avukatlar gününü bir kutlama değil de hapishaneler önünde açıklamalarla geçiriyoruz. Bizim için bu yılda farklı olmayacak. İstanbul’da yüzlerce tutuklu avukattan 18’i Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi, 3’ü ise ÖHP’li. 21 meslektaşımız da müvekkillerinin haklarını savundukları, yaptıkları basın açıklamaları ve hak arama mücadelesi nedeniyle tutuklu. Yargı bağımsızlığı tamamen yok edilmiş durumda."

 

"Adliyeler infaz birimine dönüştü"


Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şube Başkanı avukat Gökmen Yeşil:
"Maalesef bugünü bir kutlama değil, mücadele günü olarak ele almamızı gerektiriyor. Yüzlerce avukat tutuklu. Yüzlerce avukat hakkında soruşturma dosyalarından kısıtlama kararı var, avukatlar gözaltı merkezlerinde kolluk güçlerinin engelleme ve hatta saldırılarına maruz kalıyor. Avukatla Günü’nü maalesef yargıda sorunlar ve avukatların sıkıntılarıyla değil yargının olmadığı, adliyelerin infaz birimine dönüştüğü bir atmosferde karşılıyoruz."

 

"Mücadeleye devam"


Silivri Cezaevi’nde tutuklu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı:
"Geçen yüzyıl avukatların çok övgü ile hatırlandığı bir çağ olmadı. Açıp şöyle bir bakın, J. Swift, C. Dickens, R. Laforgue, F. Dostoyevski okuyorum bu aralar ama size yazmaya içim el vermez. Bu yüzyıl işte bunu değiştiriyoruz. Yoksulun, haklının ve mücadele edenin yanındaki avukat! Bu nedenler hapsedilen ve tecrit edilen avukat. Elbette hapisten çıkacak ve kaldığı yerden mücadeleye devam edecek avukatl. Bu yüzyıl, biz kazanacağız."

 


"Cüppe kazanacak"Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu avukatlar Özlem Gümüştaş ve Sezin Uçar:
"Bulunduğumuz koğuşta KHK ile ihraç edilmiş eğitim ve sağlık emekçileri KESK’li iki arkadaş ‘Savaşa hayır’ dedikleri için ‘Terör örgütü propagandası’ yaptıkları iddiasıyla getirilmişler. Siyasi parti yöneticileri ve iki gazeteci arkadaş da bizimle aynı koğuşta. Hepimizin duruşuna, sözüne, mesleğini yapış tarzına baktığımızda bu politik iklime göre tutuklanmamıza engel bir durum yok.... Bize göre avukatlık mesleği adalet sistemini geliştirmenin, insancıl hukuku geliştirmenin önemli bir parçasıdır. OHAL ve KHK rejimine karşı cübbe, stetoskop, deklanşör, özgürlük ve adalet kazanacak.

 

 

Avukatlar Günü

 

Atatürk,  5 Nisan 1923 günü Ankara Barosunu açmış ve bu günü de avukatlar bayramı ilan etmiştir. Ancak 5 Nisanın Avukatlar Günü olarak kutlanması 1958 yılında İzmir’de Türkiye Barolar Birliğinin bir toplantısında ortaya çıkmıştır. Savunma hakkının kutsallığı teriminde kendini bulan avukatlık mesleğinin önemi ve zorluğunun dile getirildiği bir gün olup ülkemizde her yıl 5 Nisanda Avukatlar Günü kutlanmaktadır.

 

 

 

 

T24

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Oktay Kartal
Etiketler: 500, avukat,, Avukatlar, Günü'nü, tutukevinde, karşıladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');