İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
28 Nisan 2018 - Cumartesi 10:58 Bu haber 1550 kez okundu
 
58. ölüm yıldönümünde Turan Emeksiz anılıyor
28 Nisan 1960: İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin, okulda hükümet aleyhine gösterisine güvenlik güçleri müdahale etti. Polisin üniversiteden ayrılmasını isteyen rektör Sıddık Sami Onar, tartaklanarak gözaltına alındı. Gösterilerde, Orman Fakültesi öğrencisi Turan Emeksiz polis kurşunuyla öldü. Ankara ve İstanbul’da sıkıyönetim ilan edildi.
Ekonomi- Politik Haberi
58. ölüm yıldönümünde Turan Emeksiz anılıyor

Turan  Emeksiz (1940 - 1960)

 

Turan Emeksiz 1940 yılında Malatya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nde öğrenimi sırasında Tahkikat Komisyonu yasasının  kabul edilmesi üzerine 28 Nisan 1960 sabahı İstanbul Üniversitesi bahçesinde düzenlenen protesto mitingi sırasında öldürüldü.

Üniversite öğrencilerinin düzenledikleri bu miting sırasında, polislerin okul bahçesine girmeleri üzerine olaylar büyümüş ve Beyazıt Meydanı'na kadar genişlemiştir. Bu sırada polisler tarafından öğrencilere ateş açılmış ve Malatya doğumlu Orman Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Turan Emeksiz öldürülmüştür. Memleketi Malatya'da ismi bir caddeye ve bir liseye verilmiştir. Ancak daha sonra bu isimler değiştirilmiştir. Caddenin adı 2013'te tekrar Turan Emeksiz oldu. Gaziantep’te bir mahalle, Ankara’da bir sokakta da ismi yaşıyor. Malatya Atatürk heykeli yanında bulunan büstü kaldırıldı ve bir daha yerine koyulmadı.

İstanbul Üniversitesi öğrenci yemekhanesine ismi verilmiştir. Ayrıca İstanbul'da şehir hatları vapuruna ismi verilmiştir. Bu vapur şu anda Mudanya Güzelyalı Yat Limanı'nda restaurant olarak kullanılmaktadır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde anıtı ve Malatya'da bir büstü bulunmaktadır.

 

Sonradan ortaya çıkan belgeler

 

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’na ulaşan devlet arşivinden; 27 Mayıs öncesinde İstanbul ve Ankara’da meydana gelen öğrenci olaylarına ilişkin çok sayıda belgenin yanı sıra bazı tarihi fotoğraflar da ilk kez ortaya çıktı.

 

Fotoğraflar içinde 28-29 Nisan 1960’ta İstanbul ve Ankara’daki gösterilerde hayatlarını kaybeden Turan Emeksiz ile Nedim Özpolat adlı öğrencilerin vurulma anları da yer alıyor.

İstanbul Beyazıt Meydanı’ndaki gösteriler sırasında silahla vurulan Turan Emeksiz’in cansız bedeni arkadaşları tarafından meydandan çıkarılıyor.

Emeksiz’in otopsi fotoğraflarının yanı sıra o dönemin tartışması “Yerden seken kurşun mu isabet etti?” sorusuna yanıt aranan tanık ve uzman ifadeleri ile Emeksiz’in vücudundan çıkarılan merminin başının ezik olmadığını anlatan otopsi raporları da arşivde bulunuyor.

Bir belgede, Beyazıt Meydanı’nda 20 yaşında orman fakültesi öğrencisi iken yaşamını yitiren Emeksiz’in üzerinden çıkanlar listelenirken, kimliklerin yanı sıra iki de tiyatro biletinin bulunduğu bilgisi yer alıyor.

 

Hakkındaki eserler

Ahmet Kaya   " Turan Emeksiz/ Ya derdime derman, ya katlime ferman" (Şiir Enver Gökçe)

Yeni Türkü  "Bir ölü yatıyor"

Fuat Saka  "Beyazıt Meydanındaki ölü"  (Şiir Nazım Hikmet)

 

 

Kaynaklar: kimkimdir.gen.tr/artigerçek/wikipedi/yurt

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: 58., ölüm, yıldönümünde, Turan, Emeksiz, anılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');