İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 17:31 Bu haber 1117 kez okundu
 
6 yaşındaki Zeynep için Pakistan ayağa kalktı
- Haberi
6 yaşındaki Zeynep için  Pakistan ayağa kalktı

Pakistan’ın Pencap eyaletinde, 6 yaşındaki kız çocuğu Zeynep Ensari’nin tecavüz edilip katledilmesinden sonra, Ensari’nin ailesi ve Pakistan halkı, polisi ihmalkarlık ile suçlarken, kamuoyunda giderek artan tepkiler bütün dünyada yankı buldu.

Son birkaç gündür, sosyal paylaşım sitelerinde ‘#JusticeforZainab’ (Zeynep için adalet) hashtagi altında Zeynep’in okul çantasının, kitaplarının ve el yazısıyla son yazdıklarının fotoğrafları paylaşıldı.

Kaybolduğu bildirildikten 4 gün sonra cesedi bir çöp yığının üzerinde bulunan Zeynep’in ailesi, kendilerinin umre ziyaretine gitmek üzere yola çıktıkları gün, küçük kızlarının yaşadıkları mahallenin yakınlarında bulunan bir Kuran kursuna giderken 4 Ocak’ta kaçırıldığını belirtti.


Bir polis yetkilisi, geçtiğimiz yıl ülkenin doğusunda yer alan bu şehirde aynı kaderi yaşamış olan çocuk sayısını 8 olduğunu bildirdi.

Zeynep’in son görüldüğü sokakta yer alan güvenlik kameraları, tecavüzcünün küçük Zeynep’in elinden tutup götürdüğünü ortaya çıkardı.

Pakistan polisi, perşembe günü şüphelinin robot resmini yayınladı.

Pakistan Yüksek Mahkemesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Pakistan Başsavcısı polisten küçük kızın cinayetiyle ilgili raporu 24 saat içinde sunmasını istedi.

Pencap eyalet hükümeti, Zeynep’in katilinin yakalanmasına sağlayan her bilgi için 10 milyon rupi (90 bin dolar) ödül verileceğini bildirdi.

Pencap eyaleti, ülkede öfke dalgasına yol açan Zeynep’in öldürülmesi nedeniyle düzenlenen şiddetli protesto gösterilerine tanık oldu.

Yüzlerce öfkeli kişi, polisin çocuk katillerine karşı hiçbir şey yapmadığını düşünüp, polisi eylemsizlikle suçlayarak, protesto amacıyla resmi kamu binaları ve hastanelere taş fırlattı.

Kıdemli bir polis yetkilisi AFP’ye verdiği demeçte, kalabalık bir gösteri grubunun hükümet binasının kontrolünü ele geçirmeye çalıştığı esnada polisin ateş açması sonucu en az 2 kişisini öldürdüğünü açıkladı.

Polis Sözcüsü Muhammed Sacid, binlerce göstericinin sokaklarda toplandığını ve hükümet binalarına taş attıklarını söyledi. Sacid, “Güvenlik güçleri görevlendirildi ve durumu kontrol altına almaya çalışıyorlar” diyerek son durum hakkında bilgi verdi.

Yaklaşık 20 şüphelinin tutuklandığını söyleyen Sacid, araştırmalar sonucu henüz bir şey bulamadıklarını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Zeynep’in amcası Gulam Rasol, “Polis bizimle işbirliği yapmaz. Biz adalet istiyoruz. Katilin buraya getirilmesini istiyoruz. Masum insanları cinayetle suçlamak istemeyiz” ifadelerini kullandı.

2015 yılında, bir çetenin elinde en az 280 çocuğun cinsel taciz kurbanı olduğunu gösteren videolar bulunduktan sonra, ülkede çocuklara yönelik cinsel taciz skandalı yaşanmıştı. O sırada polis, konuya göz yummakla suçlanmıştı.

Kaynak:Aawsat

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Oktay Kartal
Etiketler: 6, yaşındaki, Zeynep, için, , Pakistan, ayağa, kalktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');