İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
08 Ocak 2021 - Cuma 12:56 Bu haber 494 kez okundu
 
AHEF : işszliğe Bir darbe Daha !
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF)’nun yaptığı açıklamada Türkiye’de 8 bine yakın personelin aile hekimlerinin yanında kamu istihdamından ayrı olarak istihdam edildiği, bunla ilgili giderlerin aile hekimlerine verilen cari giderden karşılandığını açıklandı.
- Haberi
AHEF : işszliğe Bir darbe Daha !


İŞSİZLİĞE BİR DARBE DAHA!
AİLE HEKİMLİĞİNDE İSTİHDAM BİTTİ

AHEF tarafından yapılan açıklamada; aile hekimlerinin bulundukları binada kira, elektrik, personel maaşı, SGK ücreti stopajı gibi aile sağlığı merkezindeki 15 ayrı kalemde ödeme yaptığı belirtildi. Ancak ilgili kalemlerin birçoğunun son 3 yılda 40 civarında atarken cari giderin artışının yıllık 6’yı geçmediğini bunun da aile hekimlerini çok zor durumda bıraktığını söyleyen AHEF 2. Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan, “bu nedenle birçok aile sağlığı merkezi mevcut personeli ile devam etmeme kararı aldığını ve yeni açılan aile sağlığı merkezlerinin ise yeni istihdama yönelmediğini görüyoruz.

Bu konuda AHEF olarak birçok kez Maliye ve Sağlık Bakanlığı’na başvurular yaptık. Bir sonuç alamadık, halen bu konuda bir düzenleme yapılmadı” dedi.
Örneğin asgari ücretin son 3 yılda 40 oranında arttığını belirten AHEF yöneticileri, “işçi mutlaka hak ettiğini almalı buna asla karşı değiliz ancak 40 artan asgari ücrete karşın cari gider 12 arttı. Burada çözüm cari gidere gelecek zammın normal memur maaşına gelen zamla değil asgari ücrete verilen zam oranında artmasıdır.

Bu noktada işsizlik oranı 15’i bulmuşken aile hekimliğindeki istihdamın önüne engel olan bu kayıpların giderilmesi acilen gerekmektedir. Tabi tek örnek asgari ücret değil. Pandemi döneminde son 11 ayda İl Sağlık Müdürlüklerinin doğru düzgün eldiven maske dezenfektan vermediği aile hekimleri cari giderden bunu temin etmek zorunda kaldı.

Eldiven fiyatları 400 arttı. Ayrıca halk sağlığı kurumu bir işveren olarak kişisel koruyucu ekipman dağıtmak zorunda. Aile hekimleri bu noktada yalnız ne yazık ki yalnız bırakıldı” açıklamasını yaptı.

Kaynak: () - bulten@basinlistem.com Editör: Fevzi Işık
Etiketler: AHEF, :, işszliğe, Bir, darbe, Daha, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı