İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
02 Nisan 2018 - Pazartesi 10:08 Bu haber 1526 kez okundu
 
Aleviler: Teslim olmayacağız
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve bağlı kurumlar, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Erzincan şube yöneticileri ve üyelerinin tutuklanmasına tepki göstermek için dün Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması yaptı.
Ekonomi- Politik Haberi
Aleviler: Teslim olmayacağız

Açıklamaya katılan  kurumlar:

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF),

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul Şubeleri,

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV),

Alevi Kültür Derneği (AKD), Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE),

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği (HSAKD),

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) 

Garip Dede Dergahı 

 

 

ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız, Alevilerin yılmayacağını vurguladı. Basın açıklamasını PSPD İstanbul Şubeleri adına Songül Tunçdemir okudu. OHAL ve KHK'ların aracılığıyla AKP'nin muhalif kesimleri susturmak istediğini vurgulayan Tunçdemir, cadı avının Alevileri de tehdit ettiğini söyledi. 

Tunçdemir, “Burada asıl amaç Alevileri esir almaktır. Ama bu boş bir hayaldir. Zulüm var, ancak asla değildir teslim alamazsınız' dedi.

 

İkici açıklamayı okuyan ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız, “KHK'lerle yayın  organlarını  kapatıp basını susturmaya çalışıyorlar. Alevi kurumlarını hedef aldılar. Şimdi de demokrasi mücadelesinin en önemli dinamiklerinden olan Alevi hareketinin yöneticileri ve üyeleri tutuklanıyor. AKP bir yandan kendi Alevilerini yaratmaya çalışıyor,  bir yandan da asimilasyon politikalarını tüm hızıyla sürdürüyor ”diye konuştu. Yıldız, tutuklanan PSAKD üyesi ve yöneticileri derhal serbest bırakılsın, diyerek  sözlerini şöyle sonlandırdı: “Baskıların  Alevileri yıldıramayacağını ve yolunudan döndüremeyeceğini size bir kez daha göstereceğiz. İnançların eşitliği ve inancımızın özgürlük mücadelesini yürütmekten vazgeçmeyeceğiz. ”

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Aleviler:, Teslim, olmayacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');