İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 18:44 Bu haber 1466 kez okundu
 
Anadolu Yakası Malatyalılar Derneği Seçme Seçilme haklarını kutladılar
Anadolu Yakası Malatyalılar Derneği (AYMD) Lokalinde geleneksel hale dönüşen Cumartesi Kadınlar Günü buluşmaları NURTEN KAYABAŞI Başkanlığındaki Kadın Platformu, hafta sonunda düzenledikleri bir etkinlikle Türk kadınına Seçme ve Seçilme hakkının verilişinin yıldönümünü kutladılar.
- Haberi
Anadolu Yakası Malatyalılar  Derneği Seçme Seçilme haklarını kutladılar

Anadolu Yakası Malatyalılar Derneği Kadın Platformunun Başkanı Nurten Kayabaşı ve Yönetim kurulunun organize ettiği etkinlik Dernek Başkanı Fuat Çatal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Maltepe Belediyesi geçmiş dönem  Bşk. Yrd. Av. Nimet Karabulut, Kadın Muhtarlarımız Arzu Toker, Sultan Şahin ve Kadriye Necla Timur da  etkinlikte hazır bulundular.

 

Anadolu Yakası Malatyalılar Derneği Başkanı ve CHP Maltepe Belediye Meclis Aday Adayı FUAT ÇATAL, yaptığı konuşmada

 

Kadınlar arasındaki dayanışmayı güçlendirmek için başlatılan bu toplantıların çok büyük faydalarını gördüklerini belirterek şunları söyledi; “İlk amaç memleket özlemi çeken kadınları bir araya getirmek birbirlerini tanımayan hemşerilerin tanışmasını kaynaşmasını sağlamaktı. Bunun yanına bir de kültürümüzü yaşatmak ve yemeklerimizi tanıtmak eklendi. Malatya kökenli olup da Malatya’ya gitmemiş kadınlarımıza genç kızlarımıza kültürümüzü yemeklerimizi tanıtalım istedik.

Kadınlar evlerinde Malatyamızın birbirinden güzel yemeklerini yapıp buraya getiriyorlar. İmece usulü kurulan soframızda hem hemşehrilerimiz hem de Malatyalı olmayan konuklarımız yemeklerimizle buluşuyor. Bu toplantının en önemli yükünü çeken Kadınlar Platformu Başkanı Nurten Kayabaşı ablamıza da bu toplantı için teşekkür ediyorum.”

Kadın Platformu Başkanı ; Nurten Kayabaşı; kadınlar hayatın her yerinde, eğitimde, siyasette, iş alanında ne kadar başarılı ise kültürümüzü yaşatmada da o kadar iyiler. Bugün Malatya’mızın özel yemeklerini basına tanıtıp hala aynı tadı yaşattığımızı ve unutulmaması gereken kültürümüzü biz kadınlar gündeme taşıyoruz dedi.

Söyleşinin akabinde Malatyalı kadınların kendi elleriyle hazırladıkları Pasta Börek ve Tatlılar davetlilere ikram edildi bunların arasında Malatya Yöresel Yemeklerinden bazıları

 Analı-kızlı, içli köfte, sumaklı ekşili köfte, sıkmalı köfte, elmalı köfte, kurşun geçmez köftesi, gilgirikli köfte, ciğer köftesi, haşhaşlı top köfte, kel köfte, ıspanaklı dolma köfte, patatesli içli köfte, kabaklı çimdik köfte, yumru köfte, yumurtalı sıkma köfte, yoğurtlu balkndabağı köftesi, etli çiğ köfte, çiğleme, mercimekli çiğ köfte, keloğlan köftesi, yavandan patlıcanlı köfte, Dut yaprağı, kabak, pazı, zeytinyağlı marul sarmaları, asma yaprağı sarması, kiraz yaprağı, fasulye yaprağı sarması, pancar yaprağı sarması, soğan dolması, kabak çiçeği dolması, et tiridi, kabuk aşı, buğulama, sac kavurması, tiritli patates, tiritli fasulye, patlıcan dövmesi, boranı imam bayıldı, pancar kavurması ikram edildi.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Fevzi Işık
Etiketler: Anadolu, Yakası, Malatyalılar, , Derneği, Seçme, Seçilme, haklarını, kutladılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');