İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
22 Şubat 2018 - Perşembe 15:09 Bu haber 2768 kez okundu
 
Bakireler Anıtı yalnızlığa terk edildi
Maltepe’de 65 yıl önce Süreyya Paşa Plajı’nın 50 metre açığında yer alan bir kayalık üzerine yaptırılan Bakireler Anıtı, bugün denizden 600 metre uzakta yol kenarında kaderine terk edilmiş durumda. Belediyenin daha önce duyurduğu proje için ise henüz adım atılmadı.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Bakireler Anıtı yalnızlığa terk edildi

Bakireler Anıtı 1953’te Süreyya Plajı'nın ve Maltepe'nin sembolü olması için yaptırıldı. Bir döneme tanıklık eden tarihi anıt ilk yapıldığında kıyıdan 50 metre uzaklıkta, denizin ortasındaydı. Geçmişte Süreyya Plajı’nın müdavimleri anıta yüzerek ulaşır, güneşlenir, gölgesinden de yararlanıp mola verirlerdi.

 

Günümüzde ise deniz doldurularak oluşturulan Maltepe Orhangazi Parkı projesinin hayata geçirilmesiyle denize 600 metre uzaklıkta, bir süpermarketin otoparkının ortasında kaldı. Yoğun kentsel yapılaşma arasında gözden kaybolan anıtın ortasında bulunan kadın heykeli de geçmişte parçalanmıştı.

 

Ayağa kaldıracağız demişlerdi

 

Maltepe Belediyesi “Bakireler Anıtı Ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Projesi” hazırlayıp anıtı havuz içine alarak koruma altına alacağını duyurmuştu. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepe'nin tarihine sahip çıkacaklarını belirterek, “İlçemizin simgesi olan ve unutulmaya yüz tutan Bakireler Anıtı'nı bu proje ile ayağa kaldırıp, gelecek nesillere miras bırakacağız” sözlerine yer vermişti. Ancak aynı zamanda Maltepe Belediyesi’nin logosu olan anıt ile ilgili henüz bir adım atılmadı. Defalarca boyanan ve tamirat gören anıt, kimliği belirsiz kişilerce tahrip edilmeye devam ediliyor.

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: Bakireler, Anıtı, yalnızlığa, terk, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');