İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
06 Nisan 2018 - Cuma 14:48 Bu haber 1496 kez okundu
 
Barbaros: AKP'nin sağlık sistemi ihmaldir
EMEK PARTİSİ İstanbul İl başkanı Sema Barbaros; yazılı bir açıklama yaparak, Gaziosmanpaşa'da bulunan Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çıkan yangında 70 hastanın tahliye edilip, 8. katta yoğun bakımdaki hastaların tahliye edilemediği olaydan yola çıkarak, iktidarın sağlık politikalarını eleştirdi.
Ekonomi- Politik Haberi
Barbaros: AKP'nin sağlık sistemi ihmaldir

AKP’nin sağlık sistemi ihmalin kendisidir!

 

Gaziosmanpaşa’da bulunan Taksim İlkyardım Hastanesi’nde yaşanan can pazarı, hükümetin insana ve insan sağlığına yaklaşımını ve sağlık sisteminin gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir.

- Yangın çıktığında yangın detektörleri ve alarmı çalışmamış, insanlar yangını kulaktan kulağa duyurmuşlardır.

- Yangın çıkışlarının kapalı olması nedeniyle sağlıkçılar ve hastalar kapıları ve camları kırarak dışarı çıkabilmiştir.

- Yangın söndürme araçlarının hastaneye geldiği yol iki aracın geçmesinin mümkün olmadığı daracık bir yoldur. Hastane planı öyle bir yapılmış ki itfaiye araçlarının müdahale edip konumlanabileceği bir hastane bahçesi bile yoktur.

- Yanmaz özel malzemelerden yapılması gereken bir binanın çıra gibi yanması; taşeron, ticaret ve kar zihniyetiyle çalışan sistemin doğru malzemeleri kullanmadığı kuşkusunu elbette güçlendiriyor. Yanmaz malzemelerin yerine başkalarının kullanılmış olması bu düzende kimseyi şaşırtmayacaktır.

- Aynı hastane 2011 yılında inşaat aşamasında yine yanmış, üç saatlik bir çalışma sonucunda söndürülebilmişti.

 

PİYASACI SAĞLIK SİSTEMİ

Hastanelerin insan sağlığı açısından güvenliği temel önemdedir. Hastane inşaatları taşeronlara verilemez. Taşeron ve yandaş şirketlerle kamu ihalelerini yürüten hükümet; böylece halkın kaynaklarını patronlara aktarmakta, yapılan her iş de kalitesiz, plansız ve insan sağlığı açısından tehlikeli olmaktadır. Taksim İlkyardım Hastanesi’ndeki yangın bunun örneklerinden sadece birisidir.

Yangında ölüm olmaması, hükümetin bizzat sorumlusu olduğu güvenlik önlemleriyle ilgili değildir. Ne yangın alarmı, ne yangın hortumları ne de çıkışlar çalışıyordu. Eğer ölüm olmadıysa bu tamamen sağlık emekçilerinin özverisi ve çabasıyladır.

Düzgün bir sistemle yangının başlamadan söndürüldüğü günümüz teknolojik düzeyinde; maalesef halka reva görülen bilim dışı, akıl dışı, planlamaktan aciz bir sağlık sistemidir. Her açıdan paralı, niteliksiz ve taşeron sistemine havale edilen bu sistemin halka vaat ettiği sağlıksızlıktır. Özel hastanelerin kapısında borç batağına düşmektir. Devlet hastanelerinde kanser hastalarının bile ilaçlarını alamamasıdır. Halkın cebine göz dikmek, soygun ve özensizliktir. Bu iktidarın sağlık düzeninde kar, ticaret, ölüm, hastalık vardır; ancak insana değer veren parasız, nitelikli, herkesin ulaşabileceği bir sağlık hizmet yoktur.

Elbette inşaatından yangın güvenliğine kadar bu yangının tüm sorumluları tespit edilmeli, gerekli cezalara çarptırılmalıdır. Ancak iktidardan indirilmedikçe AKP’nin kapitalist, piyasacı mantığı, emekçi halkın canını daha çok yakacaktır.

 

Sema BARBAROS

EMEK PARTİSİ

İstanbul İl Başkanı

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Barbaros:, AKP'nin, sağlık, sistemi, ihmaldir,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');