İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
08 Aralık 2017 - Cuma 10:12 Bu haber 906 kez okundu
 
Barcı Şiddeti Protesto Edildi
Dün akşam Beyoğlu'nda toplanan İlerici Kadınlar Meclisi
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Barcı Şiddeti Protesto Edildi

Dün akşam saatlerinde toplanan kadınlar Beyoğlu'nda bulunan U2 İrish Pub isimli barın önünde basın açıklaması gerçekleştirerek saldırgan bar sahibini protesto etti.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesi Bekar Sokak’ta bulunan U2 İrish Pub isimli bir bara giden Didem Okay ve konuştuğu iki İrlandalı müşteri mekan sahibinin saldırısına uğramıştı.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yakın çekim ve iç mekan

 

Basın açıklamasının tam metnİ:

BASINA VE KAMUOYUNA

Bu sokaklarda daha birkaç gün önce Kadına yönelik şiddeti protesto ediyorduk. Bugün bu barın önünde arkadaşlarımıza yönelik şiddet için buluştuk. Dün gece erkek arkadaşıyla U2 Irish Pub’a gelen arkadaşımız, mekan sahibinin demir sopalı saldırısına uğradı. Erkek arkadaşının burnu kırılırken, kadın arkadaşımız da vücudunun çeşitli yerlerine darbeler almıştır.

Barda iki İrlandalı’yla sohbet ederken, mekan sahibinin gitmelerini istediğini belirten kadın arkadaşımız, biraları bittikten sonra gideceğini söylemiştir.  Ancak mekan sahibi, elinde demir sopayla geri dönmüş ve iki arkadaşımıza da saldırmıştır. Dışarıya çıkarak yardım isteyen kadın arkadaşımıza esnaftan gelen yanıtlardan biri “boşuna uğraşmamalarını, polise şikayet ederlerde daha çok dayak yiyeceklerini söylemiştir. Görünen o ki bar sahibi şiddet konusunda mimlidir. Kaldı ki sosyal medyada aynı şahıs tarafından benzer saldırılara maruz kaldığını belirten onlarca insan çıkmıştır.

Tüm yaşananların ardından arkadaşlarımız polis çağırmışlardır. Polisin saldırganın ifadesini almak, saldırıya uğrayanları hastaneye götürmek istememiştir. Arkadaşlarımızın kendilerinin hastaneye gitmesini istemiştir. Bunu kabul etmeyince  ‘Suç duyurusunda bulunmuyoruz’ şeklinde bir kağıt imzalatmak istemiştir. Vücutta kırık var ise şikayet dahi aranmadan işlem yapması gerken polisler, saldırganın yanında tutum alarak, yaşanan bu şiddeti görmezden gelmeye çalışmıştır. Şiddete göz yuman da en az şiddeti uygulayan kadar sorumludur.

Kadına yönelik şiddetin örtbas edilmesine izin vermeyeceğiz.  Şiddetin engellenmesi yerine arka çıkanların da peşini bırakmayacağız. Yaşanan bu şiddeti kimse meşrulaştıramaz. Bu mekanın kapatılmasını istiyoruz evet. Çünkü bu işletme sahibinin ilk vukuatı değildir. Engel olmazsak son da olmayacaktır. Sosyal medyada yaşanan olay bugün teşhir edilmiştir. Benzer durumlara maruz kalan pek çok kişi de yaşadıklarını anlatmıştır.  Mekan sahibinin yandaşları ise kadın arkadaşımıza ve bizlere cinsiyetçi ve nefret dolu söylemlerle saldırmış, şiddeti aklamaya çalışmışlardır.

Buna izin vermeyeceğimizi tekrar söylüyor ve saldırganın ceza alması için elimizden geleni yapacağımızı tekrar söylüyoruz.

Yaşasın kadın dayanışması

İlerici Kadınlar Meclisi

Kaynak: İlerihaber

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Barcı, Şiddeti, Protesto, Edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');