İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
16 Ekim 2017 - Pazartesi 14:16 Bu haber 1171 kez okundu
 
Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nin Kadıköy Meclisi Kuruldu
Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nin Kadıköy Meclisi 15 Ekim’de Muaf Kafe’de yapılan toplantıyla kuruldu. Eğitim hareketi gönüllülerinin bir araya gelerek hareket planı çıkardıkları toplantıda alınan kararlar doğrultusunda çalışma grupları oluşturuldu. En az haftada bir olmak üzere düzenli görüşmeye ve bir iletişim grubu oluşturmaya karar veren eğitim hareketi gönüllüleri, Kadıköy’den başlayarak Anadolu yakasının genelinde meclislerin oluşması gerektiğini tartıştı.
- Haberi
Bilimsel ve Laik Eğitim Hareketi’nin Kadıköy Meclisi Kuruldu


Eğitim sistemini tartışalım

Müfredatın değiştirilmesi ve TEOG’un kaldırılması üzerine açılan tartışmada; eğitim sisteminin uzun zamandır çöktüğü, TEOG sisteminin kaldırılmasına itiraz ederken mevcudun korunmasının sorununa da dikkat çekildi. Bu nedenle eğitim sisteminin gelişimi ve mevcut müfredatın sorunlarına dair yapılacak bir panelle eğitim hareketi gönüllülerinin ve halkın bilgilendirilmesi hedeflendi. Panel konusunda müfredata dair incelemeler yapan ve araştırma yayımlayan akademisyenler, araştırmacıların çağrılması konuşuldu. Panelin örgütlenmesi için bir ekip kuruldu.
Eğitim mücadelesinin uzun soluklu bir mücadele olduğu bunun yüz yıldır sürdüğü belirtilerek eğitim hareketinin nitelikli eğitim mücadelesine ve bu mücadelenin neden bir ihtiyaç olduğuna dair bir broşür hazırlaması önerildi.

Her okuldan en az bir veli

Kadıköy’deki okulların genelini kapsayacak bir ağ oluşturulmasını hedefleyen eğitim hareketi her okuldan en az bir veli ile irtibat kurmak için de bir ekip kurdu. Bu ekip Kadıköy’deki okulların listesini çıkaracak, okullardaki veliler ve öğretmenlerle irtibat kurarak ilçe genelinde bir haberleşme ağı kuracak. Bu okul ağı ile ilçe genelinde okullarda yaşanan sıkıntılar hakkında bilgilendirme yapılarak hiçbir velinin yalnız kalmaması sağlanacak.
Müfredattan çıkarılan bilimi halka ulaştıralım

Kadıköy Eğitim Meclisi, orta vadede önüne eğitimcilerle birlikte bir akademi kurma hedefini koydu. Müfredattan çıkarılan bilimi, evrimi halka ulaştırmanın; cinsiyetçi eğitim sistemine karşı toplumsal cinsiyet eşitliğini anlatmanın önemine vurgu yapılan toplantıda Kadıköy’de bir mini akademi kurulması kararlaştırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sendika.Org

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Bilimsel, ve, Laik, Eğitim, Hareketi’nin, Kadıköy, Meclisi, Kuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');