İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
16 Kasım 2017 - Perşembe 15:41 Bu haber 2051 kez okundu
 
Birleşik Metal İş'ten Posco Assan'daki işçi kıyımına tepki
Birleşik Metal İş Sendikası genel başkanı Adnan Serdaoğlu, bugün (16 Kasım Perşembe) saat 17.00'de fabrika önünde bir basın açıklaması yapacak.
- Haberi
Birleşik Metal İş'ten Posco Assan'daki işçi kıyımına tepki


Türkiye'nin en zengin 19'uncu grubu olan Kibar Holding'e ait Kocaeli’deki çelik üreticisi Posco Assan fabrikasında DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası'na üye 22 işçi işten atıldı. Birleşik Metal İş Sendikası bugün bir açıklama yaparak, "Posco Assan işçilerinin sendika hakkına dokunma" dedi.

Güney Kore sermayeli Posco grubu ile Kibar Holding ortaklığıyla çelik üreten Posco Assan’ın Kocaeli fabrikasında çalışan işçiler, sendikalı olunca işten atıldılar.

Birleşik Metal İş Sendikası işçi kıyımına sert tepki gösterdi.

Öncelikle işçiler sendikadan istifa etmeleri için "ikna” edilmek istendi ve ardı sıra “ikna” olmayan ve anayasal haklarına sahip çıkan işçiler, göstermelik gerekçelerle işten atılmaya başlandı. Bugün itibariyle 22 işçinin iş akdi feshedildi.

Halen Posco Assan’da işçilerin sendikalaşmasının önüne geçmek için işten çıkarma tehditleri devam ediyor.

İşçilerin sendikaya üye olma hakkı, sadece anayasamızda değil, ülkemizin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız tarafından da güvence altına alınmıştır. Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmış ve cezai yaptırıma bağlanmıştır.

Ülkemizi ucuz emek cenneti, çalışanları da ücretli köle olarak görülmesi kabul edilemez. Posco Assan’a yapılan milyonlarca liralık yatırımlar, alınan teşvikler, sağlanan imkanlar, fabrikada çalışan işçilerin temel hakkını gasp etmek hakkı tanımaz.

İş yerinde çalışma barışı isteniyorsa; işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve atılan işçiler geri alınmalıdır.

 

Kaynak: solhaber

Kaynak: Editör:
Etiketler: Birleşik, Metal, İş'ten, Posco, Assan'daki, işçi, kıyımına, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');