İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
09 Şubat 2018 - Cuma 16:39 Bu haber 3064 kez okundu
 
Bitkisel atık yağlar büyük risk taşıyor
Ataşehir Belediyesi, bitkisel atık yağların kullanımı ve toplanması konusundaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Toplanan bitkisel atık yağlar, geri dönüşüm yapılarak ülke ekonomisine katkı sağlanıyor.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Bitkisel atık yağlar büyük risk taşıyor

İnsan sağlığına olduğu kadar çevre için de tehlike oluşturan atık yağların 1 litresi, 1 milyon litre içme suyunu kirletebiliyor. Atık yağlar lavaboya döküldüğünde denizlerin kirlenmesine sebep olurken, kanalizasyon sistemi ve atık su arıtma tesislerine de büyük zarar veriyor.

Halk ve çevre sağlığına önem veren Ataşehir Belediyesi ilçedeki; lokanta, restoran, kafe, yemek fabrikası, otel ve yemekhanelerde denetimler gerçekleştiriyor. Denetimlerde kızartma yağlarının zamanında değiştirilip, değiştirilmediği ve kullanılan yağların biriktirilip biriktirilmediği kontrol ediliyor.

Evlerden ve yemek üreten işletmelerden toplanan kullanılmış kızartmalık yağlar ile kullanım süresi geçmiş yağların kanalizasyona dökülerek çevreyi kirletmesi önlenirken aynı zamanda çevreci bir yakıt olan biodizele dönüştürülerek ülke ekonomisine de katkı sağlanıyor. Ataşehir’de 2017 yılında 332 ton bitkisel atık yağ toplanarak geri dönüşümü sağlandı.

İnsan sağlığının ve çevrenin koruyucusu Ataşehir Belediyesi

Ataşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından 2017 yılı boyunca yapılan denetimlerde işletmelerin bitkisel atık yağ sözleşmeleri ve Ulusal Atık Taşıma Formları incelenerek; sözleşmesi olmayan 126 işletmenin lisanslı firmalarla sözleşme yapmaları sağlandı.

Ayrıca konutlarda dahil olmak üzere otel, yemekhane, restoranlardan oluşan 167 noktaya gidilerek bilgilendirme yapıldı. Konu ile ilgili tebligat yapılarak gerekli yerlere bitkisel atık yağların toplanması amacıyla bidonlar da bırakıldı.

Kaynak: (B) - Belediye Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: Bitkisel, atık, yağlar, büyük, risk, taşıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');