İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
14 Mayıs 2018 - Pazartesi 12:10 Bu haber 1483 kez okundu
 
Çakıcı'dan HDP'ye tehdit
Kendi deyimiyle "Kriminal Suçlu" Alaattin Çakıcı’dan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’ye tehdit açıklaması geldi! Devlet Bahçeli’nin, daha önce Tayyip Erdoğan’a hakaretten de hüküm giymiş bulunan Alaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz gibi isimleri ‘davalarının gözü kara yiğitleri’ olarak tanımlayarak, af istemesiyle başlayan tartışma Çakıcı’nın açıklaması ile farklı bir boyut kazandı.
Ekonomi- Politik Haberi
Çakıcı'dan HDP'ye tehdit

Kırıkkale Keskin T tipi cezaevinde yatan Alaattin Çakıcı, ‘basın danışmanı’ olduğu belirtilen Ferhat Aydoğan aracılığıyla yaptığı açıklamada, Temelli’nin Bahçeli’nin açıklamalarına tepki göstermesini gerekçe yaparak, “Devlet Bahçeli’yi ağzına alacak adam mısın? Bak beni dinle, ben bu ülkede çok adam bayılttım seni de bayıltırım. Senin gibi ulusal basında teröristlere hizmet edenlere buradan sesleniyorum, vatana ihanet eden Can Dündar gibi bayılmak mı istiyorlar? Devlet Bahçeli’ye bir kelime konuşursan seni bayıltırım ve bu Türkiye’nin her yerinde yurtdışına gittiğin zamanda seni mutlaka üç, beş kişi karşılar” dedi.

 


DEMİRTAŞ KORİDORA ÇIKAMAZ’

 

Bahçeli’nin açıklamasında ‘gözü kara yiğit’ diye övdüğü Çakıcı açıklamasında, “Evet kriminal suçluyum ama vatan haini değilim” diyen Çakıcı, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın da adını anarak, ‘talimat vermesi’ halinde ‘cezaevinde koridora dahi çıkamayacağını’ öne sürdü.

 

ALAATTİN ÇAKICI KİMDİR?

 

Alaattin Çakıcı 20 Ocak 1953’te, Trabzon’un Arsin ilçesine bağlı Fındıklı köyünde doğdu. Çakıcı, 17 Ağustos 1998’de Türkiye ve Avusturya polisiyle birlikte düzenlenen bir operasyonla, Aslı Ural’la birlikte Fransa’nın Nice kentinde yakalandı. Çakıcı’nın üzerinden Nedim Caner adına düzenlenmiş kırmızı bir pasaport ve 17 bin dolar çıktı.

Borsacı Adil Öngen’in kurşunlanmasıyla ilgili davaya katılan Çakıcı, yurtdışında Millî İstihbarat Teşkilatı adına çalıştığını ve hep devleti koruduğunu ama “piyon gibi” kullanıldığını öne sürdü. Çakıcı, en demokratik ve gelişmiş ülkelerde bile derin devletin var olduğunu ve olması gerektiğini savundu “ama bizdekilerin cılkı çıkmış” diye ifade verdi.

Millî İstihbarat Teşkilatı’nın Eski Yurtdışı İstihbarat Başkanı Nuri Gündeş, NTV’de derin devlet konusunun tartışıldığı canlı yayında Alaattin Çakıcı’dan söz ederken, “Dinliyorsa yanaklarından öperim; eğer devlete bir hizmeti varsa…” diye konuştu.

 

HÜKÜM GİYDİĞİ SUÇLAR

 

– Gazeteci Hıncal Uluç’u yaralamaya azmettirmek davasında 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

– 15 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Karagümrük Spor Kulübü Lokali’ne yönelik 26 Mart 2000 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili davada, “çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan 3 yıl 4 ay, müessir fiile azmettirmekten de 14 yıl 9 ay cezaya çarptırıldı. Yargıtay çete suçundan verilen cezayı onarken, müessir fiile azmettirme cezasında usul eksikliği buldu.

-Borsacı Adil Öngen’in arabasının kurşunlanmasıyla ilgili olarak 10 yıl 10 ay cezaya çarptırıldı.

– Uludağ’da, 1995 yılında eski eşi, Dündar Kılıç'ın kızı ve Onur Özbizerdik'in annesi olan Nuriye Uğur Kılıç’ın öldürülmesi olayında azmettirici olduğu iddiasıyla yargılandı ve 2006 yılında Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından önce ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Kılıç’ın Çakıcı’ya söylediği “Öcalan senden daha şerefli” sözü nedeni ile tahrik indirimi yaptı ve neticede Çakıcı’ya 19 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

– Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi.

 

GazeteDuvar

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Çakıcı'dan, HDP'ye, tehdit,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');