İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
28 Nisan 2018 - Cumartesi 12:03 Bu haber 1732 kez okundu
 
Çaykur işçisi, kadro talebiyle 1 Mayıs'ı Rize'de Kutlayacak
Türkiye Gıda Sanayii İşçileri Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, mevsimlik işçilere kadro talebiyle Karadenizlileri, 1 Mayıs’ta Rize’de yapılacak mitinge çağırdı.
Ekonomi- Politik Haberi
Çaykur işçisi, kadro talebiyle  1 Mayıs'ı  Rize'de Kutlayacak

Türkiye Gıda Sanayii İşçileri Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan'ın açıklaması özetle şöyle: 

ÇAYKUR’DA KADRO HAKKI İÇİN 1 MAYIS’TA RİZEDEYİZ!

Çaykur’da kadro bekleyen mevsimlik işçilerin, geçmişte çıkarılan 696 nolu KHK ile kadro hakları bir kez daha gasp edildi.  Fabrikaların bazı bölümleri taşeronlar tarafından işletiliyor. Mevsimlik işçiler dışında çalışan taşeron işçiler de kapsam dışı kaldı. Çaykur’da kadrolu çalışan işçiler, taşeron ve mevsimlik işçilerin dörtte biri bile değil. Çaykur’da  tüm mevsimlik işçiler ve taşeron işçiler kadroya alınmalıdır.

 

Çay toplama mevsimi sadece işçiler açısından değil, üreticiler açısından da sorunlu başlıyor. Konulan kota, çay üreticisini tüccarın insafına bırakıyor. Çay’da taban fiyat belirlemesi gerçekçi olmuyor. Çay taban fiyatı üreticilerin görüşü alınarak belirlenmeli, kotalar kaldırılmalıdır.

 

Sendikamız yıllardır Çaykur işçilerinin kadroya kavuşması, güvenceli çalışması, çay taban fiyatının üreticilerle belirlenmesi konusunda mücadele etti ve etmeye de devam edecek. 

Yapılacak iş kadro talebi etrafında yeniden birleşmek, mücadele etmek, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma gününe kitlesel katılmaktır.

Başta mevsimlik işçilerin, taşeron işçilerin, ayrımsız olarak kadroya alınması, çay taban fiyatlarının üreticilerle belirlenmesi için, tüm işçi ve emekçileri, 1 Mayıs’ta Rize’de yapılacak mitinge, taleplerimiz etrafında katılmaya çağırıyoruz. 

 

Seyit Aslan

TÜRKİYE GIDA SANAYİİ İŞÇİLERİ SENDİKASI GENEL BAŞKANI

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Çaykur, işçisi,, kadro, talebiyle, , 1, Mayıs'ı, , Rize'de, Kutlayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');