İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
03 Mart 2018 - Cumartesi 10:56 Bu haber 1250 kez okundu
 
‘Cemde, cenazede kadın erkek yan yana olmalı’
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şubesi, Alevilikte kadının önemine dikkat çekerek, cemlerde ve hakka yürüme erkanlarında kadınların erkeklerle yan yana saf tutması gerektiğine vurgu yapıyor.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
‘Cemde, cenazede kadın erkek yan yana olmalı’

Göreve geldiği günden beri çalışmalarına hız veren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği PSAKD Kadıköy Şube yönetiminin çalışmalardan biri de kadın konusu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Şubesi bu anlamda şu çalışmaları yapmayı planlıyor:

“Cemlerde kadın erkek beraber oturma düzeni oluşturma, başörtüsünün reddi, post ve zakirlik hizmetlerine kadının konulması çalışmalara konulmuştur. Hakka yürüme erkanlarında da kadın canların erkeklerle yan yana saf tutması karar olarak alınmıştır. Bu karar için yönetim kurulu üyelerinden Zekiye Gündoğdu bölgedeki kadın canları harekete geçirecek davranışlarla örnek model olmaya çalışmaktadır.”

Bir yakınının sırlanma töreninde ön saflarda durarak geride kalan kadınlara seslenen Zekiye Gündoğdu, “Kadın canlar hayatın her alanında erkeklerle yan yana eşitiz. Cemlerde olduğu gibi cenazelerimizde de erkeklerle yan yana durmalıyız” diyerek cenaze erkânlarına katılan kadınları cesaretlendirmiş ve İçerenköy bölgesinde Alevilikte kadının yerini hatırlattı.
Kurumda cenaze işleri hizmetlerine katkıda bulunan Saru Saltuk Ocağı pirlerinden Kemal Öztürk de kadının insanlığın başlangıcı ve gereği olduğunu ifade ederek sırlama erkânında, “Alevilikte postta kadınlar olur. Hizmette kadınlar olur. Kadınsız Alevilik olmaz. Fatma Anamız, Kadıncık Anamız, Sakine Anamız bizim tarihsel kadın simgelerimizdir” şeklinde konuştu. 

 

Kaynak: peyik.com

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: ‘Cemde,, cenazede, kadın, erkek, yan, yana, olmalı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');