İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
13 Eylül 2017 - Çarşamba 18:06 Bu haber 567 kez okundu
 
Cenaze Marşı Kaldırıldı
İçişleri Bakanlığınca, asker cenazelerinde ihtiram yürüyüşünün Itri'nin "Segah Tekbiri" ile yapılması konusunda 81 il valiliğine yazı gönderildi. Şimdiye kadar resmi cenaze törenlerinde Frederic Chopin'in piyano sonatından bir bölüm çalınıyordu.
- Haberi
Cenaze Marşı Kaldırıldı

İçişleri Bakanlığınca, asker cenazelerinde ihtiram yürüyüşünün Itri'nin "Segah Tekbiri" ile yapılması konusunda 81 il valiliğine yazı gönderildi.

Daha önceleri yürüyüşlerde Frederic Chopin'in Opus 35, 2 numaralı Sibemol Minör Piyano Sonatı'nın üçüncü bölümü çalınıyordu. İlk kez bu marşın 1932’de çalındığı belirtiliyor ancak kesin bir bilgi yok.

İçişleri Bakanlığınca gönderilen yazıda şöyle dendi:

"Bu çerçevede, İçişleri Bakanlığı mensubu her rütbe ve görevdeki muvazzaf ve yükümlülerden şehitler ile güvenlik korucularından şehitleri, ebedi yolculuklarına uğurlarken törenlerde 'Tİ' işaretinin verilmemesi, saygı duruşunda herhangi bir çalgı aleti çalınmayarak sessizlik sağlamak suretiyle icra edilmesi esastır.

"Şehitliğin maneviyatına ve milletimizin gönlündeki yerine uygun olarak şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşü, Itri’nin 'Segah Tekbiri' ile yapılacaktır. Vefatları halinde tören yapılan diğer İçişleri Bakanlığı mensupları için de aynı usul ve esaslara uyulacaktır."

Tartışma nasıl başladı?

Habertürk yazarı tarihçi Murat Bardakçı, Ekim 2015'teki yazısında "Son Halife’nin ‘Tekbir’i dururken niye Şopen?" diyerek tartışmayı başlatmıştı.

Nisan 2016'da Hakkari Yüksekova’da ölen Özel Harekât polisi Mustafa Sezgin’in naaşı uçağa konulurken, Sezgin’in silah arkadaşları çalınan Cenaze Marşı’na tepki göstermiş ve hep bir ağızdan tekbir getirerek bandoyu susturmuştu.

Ardından Türkiye Gaziler Vakfı Başkanı Lokman Aylar, askerleri "Itri’nin ‘Tekbir’ eseriyle uğurlamak için kampanya başlattık” demişti.

Diyanet Başkanı tepki gösterdi

Dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de tartışmaya katılarak "Polonyalı bir müzisyenin Cenaze Marşı adını verdiği bir müziğin girmesi doğru değildir. Yani bu ne kadar zorunluluk arz ediyor bilemiyorum ama bunun üzerinde ben bilhassa yetkililerin durmasının çok gerekli olduğunu düşünüyorum" demişti.

İlk kez 29 Ağustos'ta kullanıldı

Itri'nin Segah Tekbiri, ilk kez 29 Ağustos 2017'de Jandarma Uzman Onbaşı Muhammed Meriç'in cenazesinde ihtiram yürüyüşü sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu tarafından icra edilmişti.

Yeni Şafak yazarları eleştirdi

Bunun ardından konuyla ilgili çeşitli kesimlerden tepkiler geldi.

Yeni Şafak Yazarı Yalçın Çetinkaya, konuyla ilgili daha önce yazdığı yazılarında Frederic Chopin yerine Türkiye’nin kendine ait bir müziğinin çalınabileceğini belirtmiş, örnek olarak Itri’yi Selahattin Pınar’ı örnek göstermiş ya da yeni bir beste yapılabileceğini söylemişti.

Çetinkaya: Rövanşist yaklaşım

Ancak Çetinkaya, 10 Eylül’deki yazısında diğer Yeni Şafak yazarı Ömer Lekesiz’in eleştirisine katılarak şöyle yazdı:

“Chopin’in Cenaze marşı yerine Tekbîr’in çalınması, “tank sesiyle uyanmak”tan pek de farklı olmayabilir. Yapılması gereken belki bu değildi. Rövanşist bir yaklaşımla bir iş yapıldığında, o iş doğru olsa bile maalesef yanlış sonuçlar alınabiliyor.

“Şunu ifade etmeliyim ki, sevgili Ömer Lekesiz’in de belirttikleri gibi, Tekbîr protokollerde veya herhangi bir yerde çalınmak için değil, söylenmek maksadıyla bestelenmiştir, bu görüşe iştirak ediyorum. Ayrıca, Segâh makamı gibi mûsikîmizin önemli makamlarından birini tampere sistemin sazlarından müteşekkil askerî bando ile çalmak, Segâh makamını ifade etmeye yetmediği gibi bu makama haksızlık olur. Segâh makamını 'Segâh makamı' yapan karakteristik sesleri çalamaz veya duyamazsanız, icrâ edilen asla Segâh makamı olamaz, bu konu mühimdir.”

Kaynak: Bianet.org

Kaynak: Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Cenaze, Marşı, Kaldırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //