İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
08 Şubat 2018 - Perşembe 17:32 Bu haber 2026 kez okundu
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı park yerine bina dikiyor
Nüfusu 15 milyonu aşarak 129 ülkeyi geride bırakan İstanbul’da imara açılan alanlar her geçen gün çoğalıyor. Kartal’da bulunan Şehir Parkı, 2016 yılında verilen kararla imara açılmıştı. Bu konuda tartışmalar ve itiraz dilekçeleri ise hala sürüyor.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı park yerine bina dikiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2016 ve 2017 yıllarındaki imar planı değişikliği ile, Kartal’daki Şehir Parkı’nın park alanı statüsü değiştirildi. Yapılan yeni düzenlemeye göre, 176 dönümlük araziye konut ve ticari alanlar yapılacak.

 

 

İtiraz dilekçeleri devam ediyor

İmar ve Bayındırlık Komisyonu söz konusu bölgenin, “Satın alındığı tarihte konut alanında kaldığı” gerekçesiyle, yapılan planın uygun olduğunu savunsa da, itirazlar İBB Meclisi'nde konuşulmaya devam ediyor. Şu anda CHP İzleme Grubu’ndan İbrahim Doğan, Hakkı Sağlam ve diğer meclis üyelerinin yanı sıra Mimarlar Odası’nın itirazları çerçevesinde davalar sürerken, idare mahkemesi heyeti dün bölgede keşif yaptı. İtiraz dilekçelerinin neden gösterilmeksizin reddedildiğini belirten Doğan, “Bu plan; yasalara, bütünlüğe, imar mevzuatına ve ilkelerine aykırıdır. Bilimsel, nesnel, teknik hiçbir gerekçesi bulunmuyor” dedi. Mimarlar Odası’nın itirazıyla ilgilenen bilirkişi yeni planlamayı yasalara aykırı bulduğunu rapor etmişti.

 

İtiraz ve dava dilekçelerinde; planlama sahasının “Taşkın önlemli yapılaşma alanı” içinde kaldığı, plan değişikliği ile iptal edilen park alanının yerine eşdeğer bir alanın ayrılmadığı, yeni bir inşaat alanı ile gelecek ek nüfusun ihtiyacı olan sosyal ve teknik altyapı alanlarının da ayrılmadığı” bilgisine yer verildi. Ayrıca itirazlarda plan değişikliğine yönelik Ulaşım Planlama Müdürlüğü ile Yeşil Alan ve Tesisler Yapım Müdürlüğü’nün olumsuz düşünceleri aktarılırken, kamuoyunun ve meslek odalarının görüşü alınmadan hareket edildiğine dikkat çekildi.

 

 

Üstün kamu yararı mı, ticari kar amacı mı?

‘Üstün kamu yararı’ öne sürülerek, yeni yaşam sahaları oluşturma planı ile ilgili uzmanların ortak görüşü; alternatif alanlar bulunurken park alanlarının imara açılmasının mantıksız olduğu yönünde tespit edildi. Arazinin ağaçlandırılması yerine imara açılmasına tepki gösterenlerden İBB CHP eski Meclis üyesi İbrahim Doğan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; planlama ve şehircilik ilkelerini hiçe sayıyor. Eğitim alanı yapacağız diyorlar, arkasından bölgenin tamamını yapılaşmaya açacaklar. Ağaçların olmadığı park alanları da daha önce imara açılarak konut ve ticaret amaçlı düzenleme yapıldı, sonra özel firmalara rant sağlandı. Merkezi hükümet ve Çevre Bakanlığı’nın yaptığı bu çalışma, siyasi ve ticari bir anlayıştır” şeklinde konuştu.

 

Arazinin Sultanbeyli’deki gecekonduların bulunduğu alana karşılık, bu alandan sorumlu olan firmaya trampa olarak verileceğini söyleyen Doğan, bu durumun Kamulaştırma Kanunu’nun 26. Maddesi’ne (Trampa Yolu ve Acele Kamulaştırma Trampa yolu ile kamulaştırma) aykırı olduğunu vurguladı. Aynı zamanda inşaat mühendisi olan Doğan, yeni düzenleme ile yeşil alanların ve göletin zarar görmesinin yanında, bölgede nüfus artışı ile birlikte trafik yoğunluğunun yaşanacağını kaydetti.

 

Vatandaşlar ise bu tabloyla ilgili “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mısınız, yoksa Yıkım ve İmar Bakanlığı mısınız?” şeklinde tepki gösterdi.

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: Çevre, ve, Şehircilik, Bakanlığı, park, yerine, bina, dikiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');