İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
17 Mart 2018 - Cumartesi 11:32 Bu haber 1006 kez okundu
 
Çevreci kuruluşlar plaketle ödüllendirildi
Ümraniye Belediyesi, atık ambalajları ve atıklarla mücadele kapsamında başlattıkları projede belediyeye destek olan firmalara plaket verdi. Törene katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Sağlıklı bir çevre oluşturmak ve bunun için çevreyi kirletmemek lazım. Bunun için az tüketmek, tüketileni de geri kazanılabiliyorsa kazanabilmek; israftan vazgeçmek lazım” dedi.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Çevreci kuruluşlar plaketle ödüllendirildi

Çevre bilincinin oluşturulması ve israfın önüne geçilmesi amacıyla Ümraniye Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Geri Dönüşüm Doğaya Vefa’ projesi kapsamında, doğaya destek veren toplam 63 kurum ve kuruluşa plaket takdim edildi. Ümraniye Belediyesi Binası’nda saat 19.30’da gerçekleştirilen plaket dağıtım törenine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve firma sahipleri katıldı.

 

152 bin ağaç kurtarıldı

 

Özellikle kağıt atık ve ambalaj atık toplandığını belirten Başkan Hasan Can, "Biz bir kamu kurumuyuz. Sonuçta kar amaçlamayız, burada birinci hedefimiz en fazla atığın ekonomiye kazandırılmasıdır. Ancak ayrıştırma yapmadığımız halde ciddi anlamda kar ediyoruz. Ülkeye kazandırdıkları sebebiyle iş ortaklarımıza bugün burada plaket vereceğiz. Sadece kağıt ve ambalaj atıklarıyla, 152 bin ağaç kurtarmışız" dedi. 

 

“Tüketilenden geriye kalanı çevreye en az zarar verecek hale getirmeliyiz”       

 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da israf konusuna değinerek "Sağlıklı bir çevre oluşturmak ve bunun için çevreyi kirletmemek lazım. Doğa dostu olmak lazım. Bunun için az tüketmek, tüketileni de geri kazanılabiliyorsa kazanabilmek; israftan vazgeçmek lazım. Gelişmiş ülkelerle, gelişmemiş ülkeler arasındaki en belirgin fark, bazı ülkelerin tüketime yönelik olması, bazılarının ise tüketecek bir şey bulamaması. Toplumun ihtiyacı kadarını üreterek, fazlasını ihraç ederek, tükettiğinden geriye kalanı da yine çevreye en az zarar verecek hale getirmek için bir gayret göstermemiz lazım” ifadelerini kullandı.

 

Milli Eğitim Bakanlığı olarak da çevreye ilişkin duyarlılığı artırmak, tasarrufu sağlamak ve enerji kullanımını daha sağlıklı yapmak için çocuklara müfredat içerisinde bu konuları vermeye çalıştıklarını belirten Yılmaz, “Toplumda ve öğrencilerde farkındalık ve bilinç oluşturmamız lazım. Bu yönde eğitim gerekli. Herkesin mümkün olduğu kadar kendi evinde atıkları ayırt edebilmesi lazım. Bir pankart vardı  'Zehir olmasın, gelir olsun‘ diye, aynı zamanda başkanımız da söyledi gelir de elde ediyoruz" dedi.

 

Konuşmaların ardından bir tanıtım videosu ve belediyenin çevre kirliliğiyle mücadelesini yansıtan ‘Ümran Hanım‘ isimli animasyon film gösterildi. Plaketler sahiplerine verildi.

 

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: Çevreci, kuruluşlar, plaketle, ödüllendirildi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');