İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
06 Mart 2018 - Salı 19:18 Bu haber 2282 kez okundu
 
CHP Maltepe Kadın Kolları panelde buluştu
CHP Maltepe Kadın Kolları tarafından "Kadın ve Siyaset" konulu panel yapıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ile Avukat Songül Aybirdi Güler'in konuşma yaptığı etkinliğe yoğun katılım gerçekleşti.
- Haberi
CHP Maltepe Kadın Kolları panelde buluştu

CHP Maltepe Kadın Kolları bugün saat 18.00'de ilçe binalarında "Kadın ve Siyaset" konulu panel düzenledi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi ile Avukat Songül Aybirdi Güler'in konuşmacı olarak katıldığı panele,  CHP Maltepe Kadın Kolları Başkanı Selver Sönmez, CHP Maltepe İlçe Başkanı Engin Özkan'ın yanı sıra çok sayıda üye katıldı.

 

Panele eşiyle beraber katılan CHP Maltepe İlçe Başkanı Engin Özkan 8 Mart'ın acı bir tarih olduğunu belirtip. "Kadınlar bir yere gelmek için erkeklerden daha fazla mücadele ediyor. Cumhuriyete daha çok sahip çıkıyorlar, daha fazla emek veriyorlar" dedi. Özkan, 2019'da cumhuriyeti ve laikliği tekrar kazanacaklarını söyledi.

 

 

Kısa bir konuşma yapan CHP Maltepe Kadın Kolları Başkanı Selver Sönmez Şubat ayında 47 kadın cinayeti yaşandığını, öldürülen, tecavüze ve cinsel tacize uğrayan çok sayıda kadın olduğunu hatırlatıp "8 Mart aslında kutlama günü değil, kadınlarımızın iç yarası, kadınlarımızın yok oluş ve anma günüdür" dedi.

 

İktidar kadınları oy deposu olarak görüyor

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi kadının eski çağlardaki konumu, Cumhuriyet ile birlikte kazanımları ve kadına şiddet konularına değindi. Türkiye'de kadın olmanın zor olduğunu belirten İlgezdi, "Bana göre Cumhuriyet bir kadın devrimidir. Ancak Cumhuriyet'ten sonra yükselişe geçen kadın hakları çok partili sisteme geçildiği 1950'li yıllardan itibaren her gelen iktidar ile birlikte yeniden düşüşe geçti" dedi.

 

Kadına şiddet konusunda siyaset kurumlarını hedef alan İlgezdi, "İktidar kadınları oy deposu olarak görüyor ve kullanıyor. Temsil ve eşitlikte aynı şekilde davranmıyor. Bilinçli bir şekilde kadınlarımızı cehalete mahkum ettiler. İş yaşamında, kamusal alanda kadını yok edip eve mahkum etmeye çalışıyorlar. Çoğu kadın şiddet gördüğü halde susuyor. Ancak korktukları için değil, erkek egemen sisteme güvenmedikleri için susuyorlar. Sustukları için istatistiklere dönüyorlar. Bu durum bizi kahrediyor" şeklinde konuştu.

 

Birilerinin canı yanmadan bu ülkede yasalar çıkarılamıyor

 

 

Avukat Songül Aybirdi Güler geçmişten bugüne kadar hukuki açıdan kadının yerine dair süreci anlattı. Güler, "Bizim ülkemizde bir takım olaylar yaşandıktan sonra cezalandırıcı kanunlar getirilmesini istiyoruz. Çocuğa yönelik cinsel istismar arttı, halk sokağa döküldü. Birilerinin canı yanmadan bu ülkede yasalar çıkarılamıyor" dedi. Kadına şiddetin hukukun cezalandırıcı yönüyle değil, eğitimle çözülmesi gerektiğine vurgu yapan Güler, kadınlara erkek çocuklarını, kadına saygılı, kadın haklarına duyarlı şekilde yetiştirmeleri konusunda tavsiyede bulundu.

 

 

Panelin sonunda üyelerden gelen sorular cevaplandı. İlgezdi ve Güler'e çiçek takdim edildi.

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: CHP, Maltepe, Kadın, Kolları, panelde, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');