İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 08:23 Bu haber 1208 kez okundu
 
CHP tüzük kurultayını tamamladı: Hedef 2019
CHP’nin 9-10 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen 19. Olağanüstü Kurultayıyla yeni parti tüzüğü belirlendi. CHP Sözcüsü Tezcan, “Örgüt içi tartışma defteri kapandı. Artık 2019 hedeflerine yöneleceğiz” dedi.
Ekonomi- Politik Haberi
CHP tüzük kurultayını tamamladı: Hedef 2019

GENEL BAŞKANLIK YARIŞI KOLAYLAŞTI

 

Yeni tüzüğe göre genel başkan adayı olabilmek için kurultayda gerekli imza oranının yüzde 10'dan yüzde 5'e düşürüldü.  Bu oran Baykal döneminde yüzde 20 idi.

.

 

PM ADAYLIĞI İÇİN İMZA ŞARTI

 

Tezcan, örgütten gelen yoğun talep üzerine yapılan düzenleme doğrultusunda, Parti Meclisi (PM) adaylığı için en az 10 kurultay delegesi imzası şartının da yeni tüzükte yer aldığını kaydetti.

 

 

ÖRGÜT GÜÇLENDİ

 

Yeni tüzükle örgütün güçlendiğini anlatan Tezcan, “İl ve ilçe başkanlıklarımızın bulundukları il ve ilçede ‘örgütü yöneteceği' hükmü tüzükte özel olarak vurgulandı. Güçlü örgütlerle Türkiye'ye iktidara gelmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

 

MİLLETVEKİLİ ADAYLARININ EN AZ YÜZDE 85'İNDE ÖNSEÇİM ZORUNLULUĞU

 

Yeni tüzükte, milletvekilli adaylarının belirlemesine ilişkin yüzde 85 ön seçim şartı korundu.

Önseçim konusunda çok tartışma yaşandığını ifade eden Tezcan, “Milletvekili adaylarının en az yüzde 85'inde önseçim yapma zorunluluğu aynen duruyor” dedi.

İl örgütlerinin görüşünün alınacağı hükmünün de getirildiğini belirten Tezcan, “Örgütlerin hakim gelmeden de sandık koyarak yapabilecekleri eğilim yoklamalarını da önseçim gibi dizayn etme anlayışı tüzüğe yerleştirildi” diye konuştu.

 

 

CUMHURBAŞKANI ADAYININ BELİRLENMESİ

 

Cumhurbaşkanı adayının belirlenme yöntemi de ilk kez parti tüzüğüne girmiş oldu. Tezcan, cumhurbaşkanı adaylığının seçmen yoklaması, önseçim, aday yoklaması, merkez yoklaması yöntemlerinden herhangi biriyle yapılabileceğini ya da birkaçının birlikte uygulanabileceğini belirterek, buna PM'nin karar vereceğini kaydetti.

 

 

GENÇLİK KOTASI YÜZDE 20

 

Yeni tüzükle gençlik kotası da yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkarıldı. Gençlerin önünün el birliği ile açacaklarını ifade eden Tezcan, “Genel Başkanımız bu kararlılıkta, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) olarak, PM olarak bu kararlılıktayız” dedi.

CHP'nin yeni tüzüğüne göre, MYK ise yine genel başkan tarafından PM üyeleri arasından atanacak.

 

 

 “PARTİNİN ÖRGÜT İÇİNE DÖNÜK YAPACAĞI HİÇBİR TARTIŞMA KALMADI”

 

Tüzük kurultayıyla parti içi çalışmaların artık tamamlandığını belirten Tezcan, “Artık 2019 hedeflerine yöneleceğiz. CHP tüzük kurultayını tamamlayarak örgüt içi yapısal tartışmalar sürecini bitirdi. Artık partinin örgüt içine dönük yapacağı hiçbir tartışma kalmadı. Örgüt içi tartışma defteri kapandı. Bundan sonra hedef iktidar” diye konuştu.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun kongre sürecinde il örgütlerine “parti içindeki bütün tartışma alanlarını tüketeceğiz, 2019 seçimlerine yöneleceğiz” şeklinde hedef koyduğunu da belirten Tezcan, “Genel Başkanımızın çizdiği bu yol haritası doğrultusunda çalışmalarımızı tamamladık ve bundan sonra geleceğe bakacağız” dedi.

 

ANKA

 

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: CHP, tüzük, kurultayını, tamamladı:, Hedef, 2019,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');