İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
12 Mayıs 2018 - Cumartesi 17:15 Bu haber 4502 kez okundu
 
CHP, yurt dışı birlikleri ile Maltepe’de buluştu
Bugün saat 11.00’de Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partinin yurt dışı birlik temsilcileri ile bir araya geldi.
Ekonomi- Politik Haberi
CHP, yurt dışı birlikleri ile Maltepe’de buluştu

Açılış konuşmasını yapan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan seçmen listelerini geç olmadan kontrol etmeleri için halkı uyardı. Ardından sahneye çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ülkenin temel sorunlarını demokrasi, ekonomi, eğitim, toplumsal barış ve dış politika olarak ayırarak konuşma yaptı.

 

 

"İlk iş OHAL’i kaldıracağız"

 

Sorunlardan ilkinin demokrasi ile ilgili olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “25 Haziran sabahı uyandığımızda ilk yapacağımız iş OHAL’i kaldırmak olacaktır. Böylece bütün dünyaya şu mesajı vereceğiz: Türkiyeye bahar geldi, demokrasi geldi, özgürlük geldi. Sonra kuvvetler ayrılığını yaparak, güçlü bir demokratik parlamenter sistem oluşturacağız. Ve toplumla uzlaşarak, toplumun her kesimini kucaklayan, darbe hukukundan arındırılmış, demokratik, özgürlükçü yeni bir anayasa yapacağız" dedi.

 

"Faizi indirmemiz lazım diyor, indirmek istemiyor"

 

“Ülkenin ekonomisini 16 yılın sonunda tefecilere teslim edenlerden bu memlekete hayır gelmez. Faizi indirmemiz lazım diyor, indirmek istemiyor. Müteahhitlerin sorunu vardı, daire satamıyorlardı. Ziraat Bankası'na talimat verdiler.  Millet ev alsın diye faizi indir dediler, hemen indirdiler. Demek ki talimatınla inebiliyormuş. Gücün yetiyor, imkanın da yetkin de var” ifadeleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sitem eden Kılıçdaroğlu “Bu beladan kurtulmanın yolu, üreten Türkiye. Türkiye her alanda üretecek. Üniversite bilgi üretecek, sanayici mal üretecek, ihracatımız olacak. Eğer bir ülke üretmezse rantiye sınıfına, tefecilere çalışırsa sonuç milyonlarca çocuğumuzun işsiz olması demektir” dedi.

 

 

"Komşumuzun kimliğini, inancını sorar hale getirdiler"

 

Bir diğer sorun olarak toplumsal barışa işaret eden Kılıçdaroğlu "Bugün terör, Türkiye’nin en temel sorunlarından birisidir. Toplum terör olaylarının ötesinde, etnik kimlik, yaşam tarzı ve inanç üzerinden ayrıştırıldı. Komşumuzun kimliğini, inancını sorar hale getirdiler. Kimlikler, inanç, yaşam tarzı üzerinden siyaseti reddedeceğiz. Bunu yapanlar ülkeyi bölmek ve ayrıştırmak isteyenlerdir” dedi.

 

"Bir partinin genel başkanı tarafsız olamayacağı için namusu ve şerefi üzerine yemin edemez"

 

“24 Haziran’da sandığa gideceğiz. Bu bir yol ayrımı seçimidir. Ya diktadan yana tavır koyacağız ya demokrasiden yana tavır koyacağız” diyen Kılıçdaroğlu dün akşam kadınlarla olan toplantısında ‘Siz neden Cumhurbaşkanı adayı olmadınız da, Muharrem İnce’yi aday gösterdiniz?” sorusuna şu şekilde yanıt verdiğini söyledi: “Cumhurbaşkanı seçildiğiniz anda Meclis'e gelip Cumhurbaşkanlığı yemini edeceksiniz. Tarafsız davranacağıma dair namusum ve şerefim üzerine ant içerim diyeceksiniz. Bir partinin genel başkanı tarafsız olamaz. Tarafsız olamayacağı için namusu ve şerefi üzerine yemin edemez."

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: CHP,, yurt, dışı, birlikleri, ile, Maltepe’de, buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');