İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 11:13 Bu haber 1908 kez okundu
 
CKD'den Basın Açıklaması ve Suç Duyurusu
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) bugün Anadolu Adliyesi önünde Diyanet ve Milli Eğitimi protesto ederek, suç duyurusu dilekçelerini verdi.
Ekonomi- Politik Haberi
CKD'den Basın Açıklaması ve Suç Duyurusu

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) bugün Kartal'daki İstanbul Anadolu Adliyesi önünde Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB)  ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) protesto ederek, suç duyurusu dilekçelerini verdi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) anadolu yakası şubelerinin katıldığı Kartal'daki İstanbul Anadolu Adliyesi önünde eylemde baın açıklamasını CKD Maltepe Şube başkanı Sibel Karaoğlu okudu.

Son zamanlarda kadınlar ve çocuklar hakkında veridği fetvaların kabul edilemez olduğu hatta yasalara ve anayasaya göre açıkça suç olduğunu belirten CKD başkanı, DİB'na seslendi." Eyy DİB, biz kadınlardan ve çocuklardan elini çek. Biz cumhuriyet kurulalı Atatürk'ün bize verdiği haklara, medeni yasaya göre yaşıyoruz ve yaşayacağız. Bunu kimse değiştiremez dedi. 

- Diyanet elini kadınlardan çek!

- Diyanet elini çocuklardan çek!

-Milli, Bilimsel, Çağdaş Eğitim

- Cumhuriyet Kadınları Görev Başında sloganları atıldı.

MEB'nin "Eğitimi dinselleştirme,bilimsellikten uzaklaştırma " uygulamalari da eleştirildi.

"Milli Eğitim Bakanlığı Hakkında da Suç Duyurusu’nda Bulunuyoruz.
2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılında uygulamaya konulan Müfredatta Atatürk İlke ve Devrimleri’ne ya yer verilmemiş, ya olabildiğince daraltılmış ve içeriği boşaltılmıştır, Milli Bayramlarımıza yer verilmemiştir.Müzik dersine, tekbir, ilahi ve dini müzikler dahil edilmiştir.Evrim Teorisi yeni eğitim programında yer almamıştır. Laiklik ilkesi göz ardı edilmiş, bilimsellik dışlanmıştır.Diyanetin internet sayfalarında yer alan kadını aşağılayan yönlendirmelerin benzerleri çocuklarımıza okutulan kitap sayfalarına girmiştir.
Suç duyurusu dilekçemizde tek tek dersler açısından onlarca örnek verilmiştir.
Müfredatta gerçekleştirilen değişikliklerle Türkiye Devleti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü sarsılmaktadır. Daha ilkokul çağından itibaren milletin inanç, din, mezhep ayırımına ve ibadete göre bölünmesinin yolu açılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’na görevlerini hatırlatıyoruz.Milli,bilimsel,laik,kadını aşağılamayan bir eğitim istiyoruz. 
Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Üyeleri ve diğer ilgili Kamu Görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunuyor, eylemlerine uyan suçlardan dolayı gerekli soruşturmanın yapılarak haklarında kamu davası açılmasını talep ediyoruz."

Basın açıklamasının ardından CKD mensupları hazırlamış oldukları suç duyurusu dilekçelerini vermek üzere adliyeye giriş yaptı.

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, oturan insanlar ve iç mekan

 

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: CKD'den, Basın, Açıklaması, ve, Suç, Duyurusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');