İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 18:41 Bu haber 1288 kez okundu
 
Cumartesi Anneleri, 1981’de kaybedilen Nurettin Yedigöl’ü sordu
Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanı’ndaki 681. oturma eyleminde 1981’de gözaltında kaybedilen Nurettin Yedigöl’ün akıbetini sordu. Eylemde açılan pankartın üstüne Yedigöl’ün çok sevdiği çay ve simit bırakıldı.
Ekonomi- Politik Haberi
Cumartesi Anneleri, 1981’de kaybedilen Nurettin Yedigöl’ü sordu

Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları, 681. kez evlatlarının akıbetini sordu. Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen kayıp yakınları “Failler belli kayıplar nerede?” pankartı açarak gözaltında kaybettiklerinin fotoğraflarını ve karanfiller taşıdı. Eylemde açılan pankartın üstüne kırmızı karanfillerin yanı sıra Yedigöl’ün çok sevdiği çay ve simit bırakıldı.

Cumartesi Anneleri’nin 681. oturmasına CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile beraber çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı.

 

“İşlediğiniz suçlar cezasız kalmayacak”

 

Açıklamada ilk olarak söz alan CHP’li Tanrıkulu, şunları söyledi:

Nurettin Yedigöl tam 37 yıl önce kaybedildi. Ama ne annemiz Zeycan ne de bu meydan onu unutmadı ve unutmayacak. Yanı başımızda çok kanlı bir savaş devam ediyor. Bugün Hükümet açıklama yapmış, ‘İnsanlığa karşı işlenmiş hiçbir suç cezasız kalmamalı’ demiş. Ama bu topraklarda sizin işlediğiniz suçlar da cezasız kalmamalı. Sizin işlediğiniz suçlar cezasız kalmayacak ve zaman aşımına uğramayacak. Bizler savaşa karşı barışı, OHAL’e karşı demokrasiyi, özgürlüğü, adaleti savunmaya devam edeceğiz.

 

 

“Bir mezar taşımız olsun istiyoruz”

 

Tanrıkulu’nun ardından Yedigöl ailesi adına Muzaffer Yedigöl şöyle konuştu:

37 yıldır ağabeyimi arıyoruz. 681 haftadır burada kayıplarımızı arıyoruz. Nurettin Yedigöl yardımlaşmaya, eğitime çok önem verirdi. Ağabeyimi kelimelerle anlatmak çok zor… Bu ülkede darbeler olmasın, demokrasiye darbe vurulmasın. 96 yaşındaki annemin acısını biraz hafifletin. Bu ülkeden alacağımız var. Biz para, iş hiçbir şey istemiyoruz yalnızca ağabeyimin kemiklerini istiyoruz… Devletten çok şey mi istiyoruz? 37 yıldır kemiklerimizi arıyoruz. Bir mezar taşımız olsun istiyoruz. Bu ölüme sebep olanların da yargılanmasını istiyoruz. 37 yıldır mezarımızın üstüne bir çiçek bile koyamadık.

 

Nurettin Yedigöl kimdir?

1954 yılında Erzincan'da doğdu. 

1974'te İstanbul’a yerleşen Yedigöl, İşletme Fakültesi'nde okurken 1976-77 yıllarında İstanbul Yüksek Öğrenci Derneği (İYÖD) yönetiminde yer aldı. Daha sonra Devrimci Kurtuluş'a katıldı. 

Nurettin Yedigöl, 10 Nisan 1981'de  bir gün önce arkadaşlarının gözaltına alınmış olduğu ve polisin beklediği evde gözaltına alındı. Şubede onu görenler kafasına çivi çakıldığını söyledi. 

Yakınları  Gayrettepe 1. Şube'ye giderek Nurettin Yedigöl'ü sordu ve kendisine iletilmek üzere sigara, para ve iç çamaşırı bıraktı; ancak emanetleri önce teslim alan polis daha sonra burada öyle biri yok diyerek hepsini geri verdi.

 21 Mart 2012'de Yedigöl'ün ölümünden sorumlu olanların bulunup yargılanması amacıyla yapılan suç duyurusuna 28 Ağustos 2012'de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen “kovuşturmaya yer yok” kararı verildi. 

 

 Nurettin Yedigöl’le ilgili Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruyla ilgili karar, Resmi Gazete’nin 14 Ocak 2016 günkü sayısında yayınlandı. Mahkeme zamanaşımı nedeniyle başvuruyu kabul etmedi. 

 

Sendika.org

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Cumartesi, Anneleri,, 1981’de, kaybedilen, Nurettin, Yedigöl’ü, sordu,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');