İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Adnan Hoca'nın Lüks Yaşamı
Adnan Hoca'nın Lüks Yaşamı
Vefat ve cenaze haberleri
Vefat ve cenaze haberleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
ALİKEV maratona katılıyor
ALİKEV maratona katılıyor
Limter- İş Eskihisar'da Bildiri Dağıttı
Limter- İş Eskihisar'da Bildiri Dağıttı
Haber Detayı
11 Kasım 2017 - Cumartesi 15:10 Bu haber 1882 kez okundu
 
Deniz Yücel'in adil ve hızlı bir dava talebi
Alman Die Welt gazetesinin İstanbul’da tutuklu bulunan Türkiye muhabiri Deniz Yücel, kendisiyle yapılan ilk söyleşide Türk adaletinden adil ve hızlı bir dava talebinde bulundu
- Haberi
Deniz Yücel'in adil ve hızlı bir dava talebi

Yaklaşık dokuz aydır İstanbul’da tutuklu bulunan Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri Deniz Yücel, Türk adli makamlarından adil ve hızlı bir dava talebinde bulundu.

Türkiye ve Almanya vatandaşlıklarına sahip Yücel’in avukatları, hakkında uzun süredir iddianame hazırlanmadığı, hâkim karşına çıkartılmadığı ve tecritte tutulduğu gerekçeleriyle nisan ayında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuştu. AİHM de Yücel ile ilgili başvuru kapsamında Türkiye’ye savunmasını sunması için verilen süreyi son kez uzatmış ve son tarih olarak 28 Kasım’ı belirlemişti.

Tutuklanmasından bu yana kendisiyle yapılan ilk söyleşide “Türk tarafının sürüncemede bırakma taktiklerinden sonra, AİHM’nin çabuk davranacağını umuyorum” diyen Yücel, “Mahkemenin, başvurularını öncelikli olarak ele alma kararı aldığı ve konuyla ilgili olarak Türk hükümetinden savunma talep ettiği, sayıları da çok olmayan gazeteci ve milletvekillerinin tutuklulukları hakkında bir karar alacağını umuyorum” ifadesini kullandı.

Yücel, AKP hükümetinin Strasbourg’dan çıkacak bir tahliye kararına uyup uymayacağını da merakla beklediğini dile getirdi.

Yücel daha önce de Urfa Valisi İzzettin Küçük’e “Akçakale’de İŞİD’liler olduğu söyleniyor, doğru mu?” sorusu sorduğu için bir grup gazeteci ile birlikte gözaltına alınmıştı.

deniz yücel kimdir ile ilgili görsel sonucu

Deniz Yücel Kimdir? 

Deniz Yücel, 10 Eylül 1973'te  Almanya‘da doğmuştur.Berlin Özgür Üniversitesi‘nde siyaset bilimi okudu. 

Yücel2011 yılında Kurt Tucholsky ödülüne layık görüldü. 2014 yılında bir grup gazeteci arkadaşıyla birlikte Hate Poetry adı altında oluşturdukları ırkçılık karşıtı gösteri için Almanya‘da yılın gazetecisi seçildi.

Deniz Yücel, 2014 yılında Gezi Parkı Protestolarını esas alarak bir “Muhalif Türkiye” portresi çizdiği taksim İst Überll (Her Yer Taksim) isminde bir kitap yazdı.

2015’te yaptığı Cemil Bayık röportajı ve Enerji Bakanı Berat Albayrak‘ın maillerini ifşa ettiği savıyla gözaltına alındı.

27 Şubat 2017 tarihinden beri Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Deniz Yücel, kız arkadaşı Dilek Mayatürk ile 12 Nisan 2017 tarihinde evlendi. Nikah şahitliğini de eski CHP milletvekili Şafak Pavey yaptı.

Kaynak: DeutscheWelle.tr  biyografi.net.tr

Kaynak: Editör:
Etiketler: Deniz, Yücel'in, adil, ve, hızlı, bir, dava, talebi,
Yorumlar
Haber Yazılımı