İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
25 Nisan 2018 - Çarşamba 16:20 Bu haber 1655 kez okundu
 
Deri İşçileri Alanlara Çıktı
Tuzla Deri Sanayi'nde çaluışan DERİTEKS üyesi işçiler, yerel 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirdi. Kutlamaya Hak-İş'e bağlı Liman-İş Sendikası Tuzla Temsilcisi Ali Doğan ve Emek Partisi Tuzla İlçe yöneticileri de katıldı.
Ekonomi- Politik Haberi
Deri İşçileri Alanlara Çıktı

Türk-İş'e bağlı DERİTEKS üyesi işçiler 1 Mayıs İşçi sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü öncesi Tuzla Deri Organize Sanayi’deki tüm örgütlü iş yerlerinden işçilerin katılımıyla yerel 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirdi. Tuzla Deri Sanayi'nde fabrikalarından yaptıkları yürüyüşle Uyguner Deri Fabrikası önünde bir araya gelen yüzlerce deri ve tekstil işçisi, İstanbul 1 Mayıs'ı için Maltepe çağrısı yaptı.

Evrensel'in haberine göre; “Her yer Taksim, her yer 1 Mayıs”, “1 Mayıs'ta, 1 Mayıs alanlardayız”, “Birlik, mücadele, zafer”, “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarının atıldığı kutlamada, işçiler “Şeker fabrikaları özelleştirilemez”, “Yaşasın halkların kardeşliği” dövizleri taşıdı. Kutlamaya Hak-İş'e bağlı Liman-İş Sendikası Tuzla Temsilcisi Ali Doğan ve Emek Partisi Tuzla İlçe yöneticileri de katıldı.

 

EMEKÇİLER BEDEL ÖDÜYOR


“Türkiye'de birçok sorun yaşanıyor. Ülkemizde ciddi bir siyasi sorunla karşı karşıyayız” diyen DERİTEKS Genel Merkez Yöneticisi ve Tuzla Şube Başkanı Binali Tay, “ Savaşa ayrılan bütçenin eğitime, sağlığa ayrılmasını istiyoruz dedik. Ama ne yazık ki bütün komşu ülkelerle savaş noktasına geldik. Grevler yasaklanıyor, ülkeyi yönetenler grev yaptırmamakla övünüyor. Biz bu hakları mücadele ederek aldık. İktidar bunları bize altın tepside sunmadı. Haklarımızı almaya da devam edeceğiz” dedi.

 

SENDİKALAR SEÇİMİ 3 AY ÖNCEDEN BİLDİRİYOR


Yapılacak olan baskın seçime yönelik eleştiriler sıralayan Tay, “İşsizlik aldı başını gidiyor. İşten atmalar, sendikasızlaştırmalar, grev yasakları sürüyor. Ekonominin büyüdüğünü söylediler, bunun bize yansımadığını gördük. 2019’da yapacakları seçimleri ekonomi bu kadar iyi iken neden yapılıyor? Biz sendika olarak seçim kararı aldığımızda en az 3 ay önce seçim ilanını gazetede yayınlıyoruz. Ne oldu da 2 ay içerisinde her şey çok iyiyken seçim kararını aldılar? Bu seçim güvenli bir seçim değildir. İşçiler bu seçimde artık ülkesine sahip çıkacak demokratik, özgür bir yaşamı tercih edecektir” ifadelerini kullandı.

Tay, DERİTEKS olarak İstanbul 1 Mayıs’ını Maltepe’de kutlayacaklarını belirterek, “Daha önce hep Taksim’i tartışıyorduk. 1 Mayıs'ı alanlarda güçlü kutlarsak mücadele imkanlarımız gelişecektir. Aksi taktirde hak kayıpları sürecek” dedi.

 

 

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Deri, İşçileri, Alanlara, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');