İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
05 Mayıs 2018 - Cumartesi 10:32 Bu haber 1108 kez okundu
 
Dersim anması engellendi
Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF) ve Dersim Dernekleri Federasyonu’nun (DEDEF) Galatasaray Meydanı’nda yapmak istediği Dersim Katliamı anmasına polis izin vermedi. Yasağa rağmen yöresel kıyafetiyle meydana gelen iki kadın ve bir kaç kişi saat 19.38 oluncaya kadar alandan ayrılmadı. Meydana gelen kişilere polis GBT yaparken, basının görüntü alması da engellendi.
Ekonomi- Politik Haberi
Dersim anması engellendi

 

'DERSİM KATLİAMIYLA YÜZLEŞİLMELİ'

Burada konuşan DEDEF üyesi Kadir Koç, Beyoğlu Kaymakamlığı'nın yasak kararını kınadı. Koç, "Biz Tertela/Soykırıma maruz kalmış Dersimliler olarak demokratik, insani, hukuksal taleplerimiz için mücadele ediyoruz. 21. yüzyılda bu taleplere duyarsız kalan ve gündemine almayanlar durup düşünmelidirler. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetleri Dersim Tertelâ'siyle bir an önce zaman kaybetmeden durup yüzleşmelidirler. Türkiye toplumu Dersim travmasından kurtulmalıdır" diye konuştu.

 

 

Dersimlilerin talepleri: 

 

-Elâzığ'da 1937'de idam edilen Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklanmalıdır.

-Dersim'de toplu katliam yerlerindeki kemiklere DNA testleri yapılmalıdır. Zorla evlatlık verilen kayıp kızlarımızın-çocuklarımızın listesi açıklanmalıdır.

-Dersim ismi iade edilmelidir.

-Dersim'de bir insanl!k müzesi kurulmalı ve 4 Mayıs Tertela Anma Günü olarak kabul edilmelidir.

-Dersim'de katliam yerierine anıtlar dikilmelidir.

-Dersimlilerin dili, inancı, yaşam tarz coğrafyası üzerindeki baskı ve asimilasyon politikasına son verilmelidir.

-İbret alınması için Dersim-38 dramı ortaokuldan itibaren fakültelere kadar tüm okulların tarih kitaplarına konulmalıdır.  

-Katliam ve sürgünlerden dolayı yok olma sürecine giren Kırmanci/ Zazaca dilinin yaşaması için gerekli tedbirler alınmalıdır.

-Şu anda Dersim'de yapılmakta olan ve yapılması planlanan, amacı Dersimi sular altına gömmek olan baraj ve HES'lere ve çevreye zarar veren siyanürle altın aranmasına, güvensizlik yaratan 'kalekol'lara mevcut hükümet tarafından bir iyi niyet göstergesi olarak son verilmelidir."

 

Evrensel

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Oktay Kartal
Etiketler: Dersim, anması, engellendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');