İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
11 Mayıs 2018 - Cuma 15:29 Bu haber 4025 kez okundu
 
Devrimci Belediye Başkanı Fikri Sönmez, Maltepe’de anıldı
Fatsa eski Belediye Başkanı Fikri Sönmez nam-ı diğer Terzi Fikri, ölümünün 33. yıl dönümünde Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde anıldı.
Ekonomi- Politik Haberi
Devrimci Belediye Başkanı Fikri Sönmez, Maltepe’de anıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanlığı ile İstanbul Demokrat Ordulular Platformu (İDOP) tarafından düzenlenen anma gecesi dün saat 18.00’de Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde canlı müzik eşliğinde fotoğraf sergisi ve kokteyl ile başladı. Protokoldeki isimlerin konuşmalarından sonra  "Yerel Yönetimlere Soldan Bakış: Fikri Sönmez ve Fatsa Gerçeği" başlıklı panel gerçekleşti. Saat 21.20'de ise döneme ilişkin besteleriyle Mehmet Gümüş sahne aldı.

 

 

Fikri Sönmez’i anma etkinliğine CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP eski Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Kadir Gökmen Öğüt, CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, İDOP Başkanı Ahmet Şatıroğlu, İDOP eski Başkanları Mehmet Yıldız ve Cemil Can Dinç, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Alper Taş, CHP Maltepe İlçe Başkanı Engin Özkan, CHP Maltepe Kadın Kolları Başkanı Selver Sönmez, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Başkanlar Kurulu üyesi Naci Sönmez ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Başkanlar Kurulu üyesi ve Eşsözcüsü; Fikri Sönmez'in oğlu Naci Sönmez anma töreninden dolayı mutluluğunu belirterek “Fatsa bir işaret fişeğiydi hepimiz için. Fatsa sadece Fatsalıların kutup yıldızı değildi. Bugün hangi siyasi görüşten olursak olalım, hangi inanca mensup olursak olalım bir arada nasıl yaşanabileceğinin bir fotoğrafıdır” dedi.

 

 

“Terzi Fikri’yi çocukken gazetelerden okurken ona hayran olmayı öğrendik. Bu makamlara geldiğimizde de yolumuzu aydınlatan bütün her şeyi ondan esinlenerek yol almak için mücadele ediyoruz" diyen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç "Birçok konuda bazı değerlerimizi çok çabuk unutuyoruz. Terzi Fikri anılarda yaşıyor ama bu tür toplantılarda hiç dile getirilmedi. İstanbul Demokrat Ordulular Platformu bana mütevazı bir toplantı isteğiyle geldiğinde söz konusu Terzi Fikri ise onun anısına yakışacak bir çalışma yapalım dedim. Onun ödüllerini ilk defa Anadolu kadınının çağdaş, aydın yüzü Türkan Saylan'da vermenin de ayrıca anlamı olsa gerek” ifadelerine yer verdi.

 

 

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu “Terzi Fikri’yi bu salonlarda anmak çok kıymetli ama anımsamanın ötesinde yaşantımızda, mücadelemizde onun yaptıklarını yaşatmak gibi bir sorumluluğumuz da var. Bunu hayata geçirebilmemiz için önce yaşantımızdan çıkarılan birtakım kavramları yeniden hatırlamalıyız. Kardeşlik, paylaşma, eşitlik, özgürlük, emek, birbirimize severek sarılabilme gibi kavramları yeniden hatırlayabildiğimizde Terzi Fikri'nin Fatsa’da yaşattığını tüm Türkiye’ye yayabiliriz. Terzi Fikri’nin fikrinden hep birlikte yürüyerek 25 Haziran’da nefes alır bir Türkiye’de buluşmak üzere” dedi.

 

 

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun “Fikri Sönmez gerçekten o yıllarda bugün yapılan ve yapılmaya çalışılan modern belediyeciliğin temelini atmıştır. Halkla birlikte örgütlenildiğinde nasıl sonuç alındığını eylemleriyle ortaya koymuştur. Halkına hesap verebilmek eğitimini sunmuştur. Bir otokontrolü; belediyede yapılan hizmetlerin kontrolünü halkla birlikte yapmıştır. Aldığı bütün kararları halkla birlikte almıştır. Bize düşen görev bundan sonra da onu daha iyi anlamak, onun düşüncelerini yaşatmak, onun halk sevgisini ve halkıyla birlikte neler başardığının iradesini gelecek nesillere taşımak” şeklinde konuştu.

 

Fikri Sönmez ile ilgili slayt gösteriminin ardından başlayan İlbay Kahraman'ın moderatörlüğündeki panelde temsil ve demokrasi üzerine akademik bir konuşma yapan Dr. Dinçer Demirkent,  “Fikri Sönmez’in tüm yaptıklarının anlamı, komitelerden gelen fikirlerin belediyede bir senteze kavuşması ve o çözümün tekrar komiteler tarafından uygulanıp gerçek çözüme ulaşmasıydı” dedi.

 

 

Sözü devralan Prof. Dr. Tarık Şengül, “Türkiye ister yerel ister genel düzeyde katılım açısından dünyanın en dinamik ülkelerinden birisi ama o katılım bizim arzuladığımız katılım değil. Arsa sahipleri, müteahhitler, rantçılar, tefeciler vs. Fikri Sönmez’in şikayet ettiği grupların misli misli katılımı söz konusu. Siyaset aslında insanları dağıtma sanatıdır. Öyle bir dağıtırsınız ki belli kesimlerin ne görünürlüğü olur ne sesleri duyulur; o kesim halk kesimidir. Fikri Sönmezlerin gayesi şuydu: Bana gelip işini çözen bir halk istemiyorum. Ben, benimle birlikte Fatsa’ya sahip çıkan bir halk istiyorum” sözlerine yer verdi.

 

 

Fikri Sönmez’in bağımsız aday olarak katıldığı ve Fatsa Belediye Başkanlığı’na seçildiği 1979 seçimleri ile ilgili psikoterapist Aynur Tandoğan “İnsanlar herhangi bir toplumsal sorunları olduğu zaman ona danışıyordu. Fikri abi akil bir insan gibi o sorunlara çözüm bulurdu. Halkın gönlünde taht kurduğu için başka aday aramaya gerek bile yoktu” dedi. Fatsa’daki devrimci örgütlenmeden, halkevlerinin kuruluşundan, halk şenliğinden söz eden Tandoğan “Fatsa bir birikimin, çok büyük bir emeğin ürünü. Fikri Sönmez’in önderliğinde çok büyük özverilere sahne olan örnek bir demokrasi deneyimidir” dedi.

 

 

Fikri Sönmez Özel Ödül Töreni’nde Maltepe Belediye Başkanı Kılıç, Seyit Torun’a, Dr. Kaftancıoğlu ise Faruk Gül’e plaketlerini takdim etti. Gece Mehmet Gümüş konseri ile son buldu.

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Gözde Sarıcan
Etiketler: Devrimci, Belediye, Başkanı, Fikri, Sönmez,, Maltepe’de, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');