İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
12 Eylül 2017 - Salı 16:39 Bu haber 781 kez okundu
 
Didar Şensoy Anıldı
İnsan Hakları savunucusu, İnsan Hakları Derneği kurucularından 12 Eylül dönemi tutuklularının Didar ablası olarak tanınan Didar Şensoy ve mücadele arkadaşları düzenlenen bir etkinlikle anıldı.Etkinlikte, Didar Şensoy’un 12 Eylül cuntasına karşı etkin mücadele veren kadınlardan biri olduğuna dikkat çekildi.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Didar Şensoy Anıldı

 

1 Eylül 1987 Dünya Barış gününde, cezaevi koşullarının düzeltilmesi için yaptıkları Ankara Yürüyüşü sırasında TBMM önünde polisin müdahalesi sonucu yaşamını yitiren  Didar Şensoy için Devrimci Kültür ve Dostluk Derneği tarafından Kadıköy’de düzenlenen etkinliğe, dernek üyeleri ve Didar Şensoy’un arkadaşlarının yanısıra  Devrimci 78’liler Federasyonu, İnsan Hakları Derneği üyeleri, Avcılar Kültür ve Sanat Derneği, Onur Vakfı üyeleri ve  Yaşam Ağacı derneği üyeleri de katıldı.

Anmada Didar Şensoy’un yaşam hikayesinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterisi gerçekleştirilirken, anma etkinliğinde konuşmacı olarak, konuşmacı olarak Didar Şensoy’un kardeşi Saadettin Şensoy ile aileler hareketinin kurucularından ve Şensoy’un yakın mücadele arkadaşı Mustafa Bayram katıldı.

ŞENSOY’U ANMAK, İNSAN HAKLARINA SAHİP ÇIKMAKTIR

Konuşmacılar tarafından, Didar Şensoy’un 12 Eylül döneminde insan hakları ve cezaevlerine doldurulan onbinlerce insan için verdiği mücadele anlatılırken, onu anmanın en doğru yolunun insan hakları mücadelesine sahip çıkmak olduğu vurgulandı.

DİDAR ŞENSOY KİMDİR?

Kardeşi Hasan Şensoy’un tutuklanmasına kadar Yugoslavya’da öğretmenlik yapan ve daha sonra Türkiye’ye göç eden Didar Şensoy, kardeşi Hasan Şensoy’un tutuklanması ile kendini cezaevleri koşullarının iyileştirilmesi mücadelesine adadı. 12 Eylül askeri darbesinin tüm demokratik hakları ortadan kaldırması ve cezaevlerinde insanlık dışı muamelelerin artması üzerine gelişen insan hakları mücadelesinin önderlerinden oldu. O, cezaevi kapılarında tutuklu aileleri, dostları ile birlikte ördükleri mücadelenin ve 12 eylüle karşı durmanın simgesi oldu.
İnsan hakları mücadelesi ve İnsan Hakları savunuculuğunu ve muhalifliğin bütünselliğini kavrayıp öngören Didar Şensoy 1986 da İnsan Hakları Derneğinin kurucularından ve şekillendiricilerinden oldu. Tutukluların yanı sıra Metris cezaevi ailelerinin direnişlerinin de simgesi olan Didar Şensoy 1 Eylül 1987 de yine cezaevlerindeki koşulların düzeltilmesiyle ile ilgili meclise dilekçe vermek üzere üç otobüs dolusu tutuklu yakını mücadele arkadaşlarıyla beraber yola çıktı. Günlerce baskı, gözetim, takip ve tacizlere rağmen tutuklu yakınları ile birlikte 1 eylül 1987 günü TBMM’nin önüne geldi.” Çocuklarımı serbest bırakmadıkça buradan ölümü kaldırabilirsiniz” diye haykıran, polisin şiddet kullanması sonucu fenalaşarak şeker komasına giren Şensoy, meclisin önünde yaşamını yitirdi. Şensoy, dönemin en kalabalık cenaze töreni ile uğurlanmıştı.

Kaynak: Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Didar, Şensoy, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');