İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
02 Mayıs 2018 - Çarşamba 12:00 Bu haber 2196 kez okundu
 
Dört muhalefet partisi ittifak yapacak
CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti 24 Haziran seçimlerinde birlikte hareket etme kararı aldı. HDP ise ittifak dışında kaldı. . Seçmen kütüğü listeleri, 2 Mayıs’ta (bugün) muhtarlıklarda askıya çıkacak, 12 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’de askıdan indirilecek.
Ekonomi- Politik Haberi
Dört muhalefet partisi ittifak yapacak

Muhalefetin yaptığı ittifak uzlaşmasının temel hedefi mecliste çoğunluğu sağlamak yatıyor. AKP ile MHP’nin, seçimlere partilerin ittifakla girmesini sağlayan yasal düzenleme gereğince ittifak, siyasi partiler için yüzde 10 seçim barajını sıfırlıyor. Bu yüzden ittifak arayışlarına CHP, "sıfır baraj ittifakı" adını da vermişti. Seçimlerin ardından oylar sayılırken, ittifakın oylarının toplamı sayılacak ve ittifak barajı aşmışsa, ittifaktaki partiler de barajı aşmış sayılacak. Muhalefetin kurduğu ittifakla birlikte CHP’nin, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’yi meclise taşıması bekleniyor.

 

Cumhurbaşkanlığı için ayrı adaylar

Ancak muhalefet cephesi cumhurbaşkanlığı seçimine ayrı adaylarla giriyor. Saadet Partisi’nin adayı Temel Karamollaoğlu, İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener, HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş olacak. CHP’nin de adayını Cuma günü kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

 

İkinci tura kalan muhalif aday desteklenecek

 

Temel Karamollaoğlu ve Akşener bugün 100 bin imza ile Yüksek Seçim Kurulu’na başvuracak adaylar olacak. Muhalefet, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması durumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı en yüksek oyu olan muhalif adayı destekleme konusunda da anlaştı. Bu anlaşmaya ittifak içinde yer almasa da HDP cephesi de destek veriyor.

 

,

 

DW/ Hilal Köylü

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Dört, muhalefet, partisi, ittifak, yapacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');