İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
23 Kasım 2017 - Perşembe 12:49 Bu haber 1781 kez okundu
 
Dünya çapında bilim insanı Canan Hoca
Amerika'nın önde gelen enstitülerinden MIT'te hocalık yapan Canan Dağdeviren, giyilebilir kalp pili, obezite önleyici kapsül, elektronik meme kanseri sütyeni, 10 saniyede cilt kanseri tanısı gibi buluşların sahibi.
Bilim-Teknoloji Haberi
Dünya çapında bilim insanı Canan Hoca

32 yaşındaki Canan Dağdeviren,  Adanalı bir anne ve Sivaslı bir babanın çocuğu.  
Cumhuriyet'ine ve Atatürk'e de bağlı. "Gittiğim her yere Cumhuriyet'in altınını da götürüyorum." diyor. Genç yaşına rağmen Türkiye'yi gururlandıran birçok ödül kazandı. 

Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra 2009 yılında Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Programı’nda Yüksek Lisans yapmış , sonrası ver elini Amerika…

Harvard Üniversitesi’nin “Genç Akademi Üyesi” seçilmesi ve Harvard Üye Kulübü’ne ilk seçilen Türk Bilim İnsanı olması, MITTechnologyReview Dergisi’nin derlediği “35 Yaş Altı 35 Yenilikçi” ve Forbes Dergisi’nin “30 Yaşından Küçük 30 Bilim İnsanı” listelerine girmesi akademik başarılarını gösteren gelişmeler.

28 yaşında iken kalp yetmezliği nedeniyle ölen ve bu nedenle dedesini hiç tanıyamayan bilim insanımızın “Giyilebilir Kalp Pili”ni tasarlaması ve küresel iklim değişikliğine bağlı olarak artış eğiliminde olan Cilt Kanseri vakalarının teşhisine yönelik “10 Saniyede Cilt Kanseri Teşhisi” yapabilen tanı cihazını tasarlayarak kullanıma sunması bilgiyi teknolojiye ve ürüne dönüştürmesindeki büyük başarısı olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Koch Laboratuvarı’nda çalışmalarını sürdüren Türk Bilim İnsanı Yrd.Doç.Dr. Canan Dağdeviren'den; basına verdiği bir röportajda “Burada yaptıklarımı Türkiye’de de yapabilirim. Burada olan malzemeler Türkiye’de de var. Ama kafa yapısı yok. Türkiye’de yapmak istediğim şeyi insanlara kabul ettirmek zorundayım. Onları ikna etmek zorundayım ama bunun için vaktimiz yok. Bizim bilimsel farkındalığı arttırmamız lazım. Bilimle uğraşmak var olan bürokrasinin daha hızlı ilerlemesini sağlamayı gerektiriyor”  diye açıklamada bulunuyor 

Açıklamaları tıpkı 2015 yılı Nobel Kimya Ödülü’nü alan ve Amerika’da yaşayan Prof.Dr. Aziz Sancar ile aynı doğrultuda Dağdeviren’in.

Canan Dağdeviren bir ilki başararak sindirilebilir sensör geliştirdi, bu buluş özellikle obezite hastalığı için önemli bir adım oldu. Bilim dünyasında üzerinde çalışılan bir konu olan sindirilebilir sensörler bir Türk bilim insanı sayesinde hayata geçirildi. Özellikle obezite problemlerinde kullanılacak sindirilebilir sensörler, içinde bulunan kapsüllerin erimesiyle birlikte vücuda nüfuz ediyor. Sensörler hem sindirim sistemi bozukluğu ve alınan besinlerin yapısını hem de ilaçların alım sürecini takip edecek.

 

Canan Dağdeviren, Harvard’da başarılı çalışmalar yapan doktora öğrencisi Beste Mutlu ile.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünya, çapında, bilim, insanı, Canan, Hoca,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');