İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
17 Ağustos 2018 - Cuma 10:02 Bu haber 1524 kez okundu
 
Dünya Helikopter Günü
Dünya Helikopter Günü her yıl, ağustosun 3. pazar günü düzenlenmektedir. 19 Ağustos 2018, etkinliğin dördüncü yılı olacak.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Dünya Helikopter Günü

Dünya Helikopter Günü, helikopterlerin toplumumuza yaptıkları katkılar hakkında farkındalık yaratmayı ve onları tasarlayan, uçuran ve destekleyen farklı insan gruplarını kutlamayı amaçlıyor. 

Dünya çapında her gün kurtarıcılar, afet yardımı, ulaşım, yangınla mücadele, tıbbi transferler, enerji hattı bakımı, turizm, tarım ve daha birçok rol için helikopterlere güvenen insanlar var.

 

Dünya çapında tahmini 56.200 helikopter var ve endüstri 500.000'den fazla kişiyi istihdam ediyor.

 

HELİKOPTER NEREDEN GELİYOR ?

 

Helikopter dikey iniş ve kalkış yapabilen döner kanatları olan hava taşıtıdır. Helikopter isminin Yunancada heliko pteron yani hareket eden kanatlar anlamına gelmektedir.

Helikopterin icadı İskoç bir gemi mühendisi olan William Deny ile beraber anılsa da Leonardo Da Vinci dahi benzer çizimler yapmıştır.

İlk helikopter planlarını 6 Ocak 1905 tarihinde E. R. Mumford çizdi.  Helikopterin gökyüzündeki hâkimiyeti için 10 yıldan fazla bir süre beklenmiştir. Üretimini de İskoçyalı gemi yapımcılarından olan William Deny and Brothers tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bu arada 1907 de Fransız Breguet 300 kiloyu aşkın dikdörtgen biçiminde bir helikopter ile 4,5 metre yükseklikte 22 metre kadar uçtu.

Tek rotorlu olan helikopter dikey kalkış ve iniş sağlar. Modern helikopteri ilk olarak tasarlayan kişi Rus İgor İvanovich Sikorsky olmuştur ve 1939 yılı içerisinde başarı ile uçurmuştur. 

 

Seri olarak üretimi yapılan ilk helikopterler, Alman yapımı Focke-Achgelis Fa 223’tür. 1000 beygir gücünde Bramo motoruyla uçan bu helikopterler, 6 kişilik yolcu kapasitesine sahipti. İlk serbest uçuşunu 1940 yılı Ağustos ayında yaptı. 

 

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Tuana Sarıkaya
Etiketler: Dünya, Helikopter, Günü, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');