İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
23 Mart 2018 - Cuma 09:44 Bu haber 1546 kez okundu
 
Dünya Su Günü ve Orman Haftası Kartal'da Kutlandı
Kartal Belediyesi, Dünya Su Günü ve Orman Haftası kapsamında Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde bir dizi etkinlik düzenledi. Öğrenciler topladıkları 230 kilogram atık yağı belediyeye teslim etti.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Dünya Su Günü ve Orman Haftası Kartal'da Kutlandı


 
Etkinlik; Atatürk ve tüm şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün organizasyonuyla gerçekleştirilen etkinliğe;  Kartal Belediyesi bürokratları ve Kartallı yurttaşlar katıldı.
 
Etkinliğin sunumunu yapan Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, “22 Mart tarihi, 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ilan edildiğinden bu yana ‘Dünya Su Günü’ olarak kutlanmaktadır. Biz de Kartal Belediyesi olarak her yıl ‘Dünya Su Günü ve Orman Haftası’nı çeşitli etkinliklerle kutluyoruz."  

 

Ardından Kartal Sabri Taşkın İlkokulu öğrencileri, ‘Sincap İle Meşe Ağacı” adını taşıyan bir tiyatro gösterimi yaptı.

 

Deha Biodizel – Deha Bitkisel Atık Yağ Toplama Geri Kazanım Biodizel Üretimi San. ve Tic. AŞ. Genel Müdürü Nihal Sözbir Karakuş, atık yağların dönüşüme gönderilmesi konusunda duyarlı olunması gerektiğini, dönüşmeyen atık yağların doğaya verdiği zararları aktararak katılımcıları bilgilendirdi.

 

Aşçılar Derneği Yönetici Şef Fikret Özdemir ise çevreye duyarlı olmanın önemine dikkat çekti.
 

 
Etkinlikte konuşma yapan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, Türkiye’den çıkan tüm su kaynaklarının yurt dışına döküldüğünü belirterek şunları söyledi: “Aslında Türkiye, su fakiri bir ülke. Su kaynakları tükeniyor. Dünyada su savaşları başlayacak, suyumuzu koruyalım. Fakat emperyalist ülkeler, Türkiye'yi su fakiri bir ülke olarak göstermezler. Ortadoğu'da olan savaşların fosile dayalı enerji değil, su kaynaklı olduğunu hiçbir zaman unutmayalım." dedi.
 
Öğrenci ve veliler evde topladıkları toplam 230 kg atık yağları etkinliğe getirerek farkındalık oluşturdu. Etkinliğin sonunda katılımcılara yüzlerce fıstık çamı fidanı, kalem, defter, kumbara, boyama kalemi, bilgilendirici broşürler da
ğıtıldı.

Öte yandan Kartal Belediyesi, Kartal Emniyet Müdürlüğü emrine 6 araç tahsis etti. 

Kaynak: (B) - Belediye Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Dünya, Su, Günü, ve, Orman, Haftası, Kartal'da, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');