İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
24 Nisan 2018 - Salı 16:54 Bu haber 1458 kez okundu
 
Durduk yerde, üniversiteler gerildi
Hükümet,15 yeni üniversite kurulmasına dair yasa tasarısı hazırladı. 2'si vakıf olmak üzere 5 yeni üniversite kurulması planlanırken, 10 üniversitenin bölünerek yeni üniversitelere bağlanması gündemde. Bölünmeye karşı tıp ve orman fakültelerinde hocalar ve öğrenciler, Beyazıt'da tabipler protesto gösterisi yaptı.
Ekonomi- Politik Haberi
Durduk yerde, üniversiteler gerildi

Tasarıya karşı aralarında eski rektörlerin de bulunduğu çok sayıda bilim insanı harekete geçti. "Bölünmeye değil, birleşerek güçlenmeye !" başlıklı imza kampanyası başlattılar. 

İMZA KAMPANYASINA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Orman Fakültesi Kampüsü’nde protesto

 

Bahçeköy'de bulunan Orman Fakültesi Kampüsü önünde toplanan grup, ellerinde çeşitli dövizler taşıyarak sloganlar attı. Protestoya okul öğrencileri ve akademisyenler de katıldı.

Platform adına açıklama yapan Prof. Dr. Doğanay Tolunay, üniversiteleri ayakta tutanın kültür, birikim, gelenek, sabır, azim, aidiyet, saygı ve huzur olduğunu söyledi.

 

Cerrahpaşa’da Protesto

 

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin yönetim kadrosu, öğretim üyeleri ve öğrenciler, Temel Tıp Bilimleri Binası önünde ve bir amfide toplanarak eylem yaptı. "Cerrahpaşa Bizimdir Bizim Kalacak", şeklinde slogan atan öğrencilere konuşma yapan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin Duran, "Hepimiz üzüntü içerisindeyiz. Böyle bir ayrımı hiçbir şekilde düşünmemiştik. İnşallah bu ayrım yine de gerçekleşmeyecek. Bunun çabası içerisindeyiz" dedi. "Öğretim üyesi arkadaşlarımla biraz önce uzun süre müzakere ettik" dedi.

 

Yeni tabip odası başkanı:  Bu çınar devrilirse altında önce siz kalırsınız.

 

Üniversitelerin bölünmesi için hazırlanan kanun tasarısı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin ardından Beyazıt Meydanı'nda da protesto edildi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip'in  okuduğu açıklamada, "19 Nisan 2018 günü TBMM Başkanlığına verilen torba yasa önerisinin 7. Maddesi ile İstanbul Üniversitesi'nin ilk fakültesi olan ve 191 yıldır sağlık ve eğitim hizmeti veren İstanbul Tıp Fakültesi, 1857 yılında kurulan Türkiye'nin ilk orman fakültesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk veterinerlik fakültesi, kuruluş tarihi 1909 yılına dek uzanan Türkiye'nin ilk Diş Hekimliği fakültesi, Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi, Türkiye'nin ilk işletme fakültesi ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi, 22 bin 775 öğrencisi ile birlikte isimlerinden koparılmak isteniyor" ifadeleri yer aldı.

Bu bölünmenin İstanbul Üniversitesi'ni yok etme projesi olduğunu söyleyen Saip, "Bu tarih bizimdir. Tarihi yeniden yazamazsınız. İstanbul Üniversitesi bizimdir, biz İstanbul Üniversitesi'yiz. TBMM'ye sesleniyoruz. Bu yasa tasarısını durdurun. Yüzlerce yıldır büyüyen ve büyüten bu çınardan elinizi çekin. Bilin ki bu çınar devrilirse altında önce siz kalırsınız" dedi.

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Durduk, yerde,, üniversiteler, gerildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');