İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
11 Ağustos 2015
11 Ağustos 2015
06 Ağustos 2015
06 Ağustos 2015
Haber Detayı
29 Aralık 2017 - Cuma 17:37 Bu haber 948 kez okundu
 
Ekoloji Örgütleri Bergama Buluşması Sonuç Bildirgesi
42 ekoloji örgütünün katılımıyla gerçekleşen Bergama Buluşması'nın sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesinde, iktidarın yanlış politikalarına karşı ekoloji örgütlerinin birlikte mücadele etmesinin önemine dikkat çekti.
- Haberi
Ekoloji Örgütleri Bergama Buluşması Sonuç Bildirgesi

Türkiye'nin farklı bölgelerinden 11 ekoloji örgütünün çağrıcı olduğu ve ekoloji örgütlerinin güçlerini, mücadelelerini birleştirmenin yol ve yöntemlerini tartışmak, Türkiye Ekoloji Hareketi'nin ortak örgütlenmesini, mücadele birliğini oluşturmak amacıyla 11-12 Kasım 2017 tarihinde İzmir'in Bergama ilçesinde gerçekleştirilen "Ekoloji Örgütleri Bergama Buluşması"nın sonuç bildirgesi açıklandı.

Sonuç bildirgesinde, artık süreklilik kazandırılmış olan OHAL aracılığıyla tek insan ve tek parti diktatörlüğüne götürülmek istenen baskı rejiminin, diğer toplumsal hareketler ve kesimler üzerinde olduğu gibi ekoloji mücadeleleri üzerinde de önemli bir baskı oluşturduğu belirtildi.

Sonuç bildirgesinde, "İktidarın; enerji, madencilik, su, orman, tarım, hayvancılık, kültür ve tabiat varlıkları alanlarında izlediği politikaların, doğa ve yaşam üzerinde geri dönüşümü olanaksız zararlara yol açtığı, tüm yaşam alanlarının sermayenin talanına açılması için gereken her türlü yasal dayanağın iktidar eliyle sağlandığı tespitleri yapılmıştır" denildi.

Ekoloji örgütlerinin mücadelesinin siyasi iktidarın politikaları ve yasal-fiili baskıları nedeniyle tıkandığı değerlendirmesi yapılan sonuç bildirgesinde, "Ekoloji aktivistlerinin içinde bulunduğu hayati tehlike, artık mücadelenin en önemli gündemlerinden biri olarak değerlendirilmiş, bu konuda da bu tehdidi görünür kılacak ve engelleyecek hareketliliklere gerek duyulduğu ifade edilmiştir" denildi.

Yargı bağımsızlığından söz edilemediğini ve çevre davalarında artık ekoloji mücadelelerinin aleyhine kararlar çıktığı kaydedilen bildirgede, çıkan olumlu kararların da uygulanmadığı belirtildi.

'EKOLOJİ ÖRGÜTLERİNİN ORTAK MÜCADELESİ ZORUNLUDUR'
Bildirgede, şu maddeler yer aldı:

-Buluşmaya katılan ekoloji örgütlerinin ortak mücadelesi, dayanışması ve mücadelelerin ihtiyaç duyduğu güç, eylem ve irade birliğinin sağlanması için ortak bir örgütlenmeye, kendi gündemini yaratarak siyasi iktidarın gündemine esir olmayan, talep üreten ve taleplerini, mücadelesinin her türlü unsuruyla zorlayan bir birlik zeminine/ağa ihtiyaç vardır.

-Bu birlik zemininin/ağın oluşabilmesi için çaba harcamaya devam edilmelidir. Bergama Buluşması'nda başlatılan ve mesafe alınan tartışmaların tüketilmesi ve ortak hareketi doğuracak olan birlik zemini/ağının; örgütlenme biçimi, adı, temel ilkeleri, program ve tüzüğünün tartışılarak karara bağlanması, ve nihayet tanımlanarak ilan edilmesi için, 2018 Ocak – Şubat döneminde ikinci bir buluşmaya ihtiyaç vardır.

-Bu doğrultuda, bu buluşmayı örgütlemek için, içinde Bergama Buluşması'nın çağrıcı örgütlerinin de bulunduğu, ülkenin tüm bölgelerini kapsayacak şekilde ve 15 örgütten temsilcilerin oluşturulduğu bir çalışma grubu kurulması gereklidir. Ayrıca, 2. toplantının daha verimli geçmesi için bu toplantıda tartışılacak temel metinlerin, oluşturulacak birlik zemini/ağının genel ilkelerinin ortaya konması için çalışma grubu tarafından bir tartışma belgesi hazırlanması yararlı olacaktır.

-Bergama Buluşması'nda bulunamamış ama ikinci buluşmaya katılmak isteyen tüm çevre ve ekoloji örgütlerine katılımcı örgüt olmaları konusunda teklif götürülmesine ihtiyaç vardır. Bunun gerçekleştirilebilmesi için ilk toplantıya katılan tüm örgütlerin kendi yerellerinde daha da büyük bir gayret göstermesi, ikinci buluşmanın kapsayıcılığı açısından hayatidir.

Kaynak. ETHA

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Oktay Kartal
Etiketler: Ekoloji, Örgütleri, Bergama, Buluşması, Sonuç, Bildirgesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');