İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
07 Mart 2018 - Çarşamba 13:07 Bu haber 1806 kez okundu
 
EMEK PARTİSİ'NİN 8 MART MESAJI
Ekonomi- Politik Haberi
EMEK PARTİSİ'NİN  8 MART MESAJI

YAŞASIN 8 MART

GELECEK, GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİREN KADINLARINDIR

 

 

Emekçi kadınlar, iki yüz yıldır süren eşitlik ve özgürlük mücadelesindeki kazanımlarının her gün biraz daha tasfiye edildiği, bunları korumak ve yeni haklar elde etmek için sürekli seslerini yükseltmek zorunda oldukları bir siyasi baskı ortamında karşılıyor 8 Mart’ı.

 

Toplumun dini-muhafazakar bir çerçevede cendereye alınması için önce kadın bedeni, emeği ve ruhu rehin alınıyor. Esnek çalışma, taşeronlaştırma sürecinin kapsama altına aldığı ilk kesim olan kadınlar; işsiz, güvencesiz ve geleceksiz bir hayat yaşamaya zorlanıyor. Emekçi kadınların sığması istenen kalıp; toplumun en yoksul kesimini oluşturdukları halde taleplerini dile getiremeyecek kadar sessizleştirilmiş, bir lokma bir hırkaya rıza gösteren, geçinmek için birilerine muhtaç yurttaş profilidir.

 

Kadının Yaşadığı Şiddetten Siyasi İktidar Sorumludur

Kadınların bireysel ve kolektif haklarını budarken onlardan beklenen itaati şiddet, istismar ve cinayetleri her şekilde kışkırtarak, hukuki süreçlerin işlememesine göz yumarak, bir yaşam tarzı dayatan “hoca” fetvalarını görmezden gelerek ve nihayet küçük yaşta evlilik ve istismara yol açan yasaları sıraya koyarak yol alan siyasi iktidar şiddetin istatistikleri zorlayan yoğunlaşmasından sorumludur.

 

Bu ülke “Kadınla erkek eşit değildir” diyen siyasilerle bürokratların yönettiği bir ülkedir. Kadınların maruz kaldığı şiddetin, yoksulluk ve yoksunluğun kendi fıtratları gereği ve sonucu olduğunu iddia eden devlet şahıslarından oluşan böyle bir siyasi topluluk bunca zamandır açık bir kadın düşmanlığı yapmıştır. Şiddeti önlemek ya da durdurmak için hiçbir şey yapmayan iktidar bunların basında haber olarak yer almasını yasaklamaya çalışmaktadır. 

 

Bu 8 Mart’ta da kadın mitingleri yasaklanmış, gözaltılar tutuklamalar yapılmış ve kadın sesleri boğulmaya çalışılmıştır. Ancak demokrasi, özgürlük, eşitlik, barış isteyen kadınların seslerini boğmak mümkün olamamıştır. Olamayacaktır da.

 

Kadınların eşit işe eşit ücret, savaşsız ve şiddetsiz bir hayat, hayatın her alanında eşitlik, sokaklarında özgürce dolaşacakları bir ülke, bedenleri ve ruhları üzerindeki müdahalelerin son bulduğu bir “ekmek ve gül dünyası” için mücadeleleri; her biçimdeki şiddetin sona ermesi için dayanışmaları sürecektir.

 

Gelecek, sahip oldukları gücü açığa çıkaran, ellerini birleştiren kadınların olacak; Ortaçağdan devşirilmiş gericiliğin hükmünü kadınlar silecektir.

 

8 Mart Emekçi Kadınlar günü kutlu olsun.

 

SELMA GÜRKAN

Genel Başkan

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: EMEK, PARTİSİ'NİN, , 8, MART, MESAJI,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');