İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 10:39 Bu haber 5928 kez okundu
 
EMEP: 1 Mayısta ulaşım ücretsiz olmalı
Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, yaklaşan 1 Mayıs sürecini değerlendiren yazılı bir açıklama yaptı. Önceki yıllarda 1 Mayıs alanına ulaşımın engellendiğini anımsatan Barbaros, emekçi bayramı nedeniyle ulaşımın ücretsiz olmasını istedi.
(ÖZEL) Haberi
EMEP: 1 Mayısta ulaşım ücretsiz olmalı

Kapitalist sömürüye, işsizliğe, yoksulluğa ve güvencesizliğe karşı 1 Mayıs’ta Maltepe sahilde olacaklarını  bildiren Barbaros  1 Mayıs gününü “işçi sınıfı ve emekçilerin insanca bir çalışma ve yaşam talebiyle meydanlara çıktığı, hakkını aradığı, başka bir dünya özlemini dile getirdiği, patronlara ve onların hükümetlerine, kapitalist sömürü sistemine karşı eşitlik, demokrasi, barış ve özgürlüğü savunduğu bir gün” olarak tanımladı.

 

Açıklama özetle şöyle:

Bugün AKP’nin eliyle kurulan tek adam tek parti rejimiyle gerçekler acımasız bir kapitalist sömürüye işaret ediyor:

- Ülkede bir avuç tekelci sermaye, her geçen gün zenginliğine zenginlik katıyor. Emekçiler ise ay sonunu kredi kartı ile zar zor getiriyor. Yoksulluk, hayat pahalılığı ve geçim derdi giderek artıyor.

- Kiralar neredeyse asgari ücrete yakın. Elektrik, su, doğalgaz ve ulaşım masrafları ise emekçinin bütçesinin tamamına yakınını alıp götürüyor.

- Türkiye Avrupa’nın en uzun çalışma sürelerine sahip ülkesi. Bugün emekçiler 10 saat, 12 saat hatta daha uzun sürelerde çalışıyor.

- 2017 yılında en az 2006 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Savaş gibi çalıştırılıyoruz. Ölmeyenler ise baskı altında ve stres içinde.

- Kadın emekçiler çalışma yaşamında türlü ayrımcılıklarla karşı karşıya kalırken, hükümetin uyguladığı politikalarla taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri yaşamın bir parçası haline getirildi.

- Kanser hastaları başta olmak üzere birçok hasta ilaçlarını alamaz durumda. Parası olmayanlar, özel hastaneye gidemeyenler doğru düzgün bir sağlık hizmeti alamıyor.

- Eğitim bir hak olmaktan çıktı, ticari bir meta haline getirildi.

Hem çalışma hem de yaşam koşullarımız gün geçtikçe kötüleşiyor, ağırlaşıyor. 1 Mayıs bütün bu sorunlara karşı mücadele günüdür.

 

 

1 MAYIS GÜNÜ ULAŞIM ÜCRETSİZ OLMALI !

 

Daha önceki yıllarda miting günü vapur seferleri iptal edilmiş, metro seferlerinin miting alanlarındaki durakları kapatılmış, tutulan araçlar engellenmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ulaşımı zorlaştırmak için elinden gelen her şeyi yapmıştı. 1 Mayıs işçi sınıfı ve emekçilerin bayramıdır. Bu bayram ve mücadele gününde tüm ulaşım araçları ücretsiz olmalı, miting alanına gidişler önündeki tüm engeller kaldırılmalı ve kolaylaştırılmalıdır.

Emek Partisi olarak işçi sınıfı ve emekçilerin kapitalist sömürüye karşı birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ta, insanca bir yaşam, barış, demokrasi ve özgürlük için 1 Mayıs Salı günü, Maltepe Miting Alanı’ndayız.

Sema Barbaros

Emek Partisi

İstanbul İl Başkanı

 

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör:
Etiketler: EMEP:, 1, Mayısta, ulaşım, ücretsiz, olmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı