İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
30 Kasım 2017 - Perşembe 10:20 Bu haber 1875 kez okundu
 
EMEP: İstifa edin, hesap verin !
- Haberi
EMEP: İstifa edin, hesap verin !

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun önceki gün grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakınlarının Man Adası'ndaki şirketlere para gönderdiğini dekontlarıyla açıklaması üzerine; iktidar ve muhalefet kanadından tepkiler gelmeye devam ediyor. EMEP genel başkanı Selma Gürkan, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamanın tam metni şöyle:

İSTİFA EDİN, HESAP VERİN!

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın oğlu, eniştesi, dünürü, kardeşi ve siyasi yandaşlarının ortaya çıkan off-shore hesap belgeleri, ücretinin önemli bir kısmı vergi için kesilen, alınan her hizmete dolaylı ek vergilerin bindirildiği bir ekonomik sistemde iktidara yakın olanların, akrabaların, yandaşların gemilerinin nasıl yürütüldüğünü bir kez daha açığa çıkarmıştır.

 

Bu gemilerin nasıl yürüdüğü 17-25 Aralık’ta ve Binali Yıldırım’ın oğlunun vergiden muaf ticari ilişkilerinde de görüldü. Nihayet ABD’de açılan Reza Zarraf davasında da aynı kirli işlerin uluslararası boyutu iddianamelere yansıtılmıştır. İran ambargosunu delmek için ulusal yasalar ve uluslararası anlaşmalar bypass edildi. Bunun karşılığı ise dağıtılan rüşvetler, ayakkabı kutularında saklanan paralar, bakanlara hediye edilen yüz binlerce lira tutarındaki saatler olmuştur.

 

Öyle anlaşılıyor ki, rüşvet, yolsuzluk ve irtikap bir devlet “yönetme sanatı” ve diplomasi haline getirilmiştir.

 

İktidar gücünü kullanarak kişisel zenginleşme, kaynağı şaibeli kazancı vergiden kaçırma bunu da ticaret olarak adlandırmak AKP döneminin ekonomi politikası olmuştur.

 

Halk milli ve yerli ekonomik hamlelerin yapıldığı iddiasıyla oyalanırken yandaşlar ve akrabalar gayrı milli kazançlar elde etmişler, vergi kaçırmışlardır.

 

Ortaya çıkan belgeler hesap vermeyi gerektirmektedir. Bütçe açıklarının yükünü taşıyan, bunun için her gün dolaylı vergi ödemek zorunda kalan emekçilere hesap verilmeli, yasadışı yollarla “ticaret” yapan sorumlular yargılanmalıdır.

 

Demokratik bir ülkede bu kirli ilişkilerin açığa çıkması hükümetleri düşürür. Ancak AKP son beş yılda açığa çıkan yolsuzluklardan bir biçimde sıyrılmayı başarmıştır. Fakat artık mızrak çuvala sığamaz olmuştur.

 

Cumhurbaşkanı, başbakan başta olmak üzere bu meşru olmayan ilişkilerde adı geçen tüm siyasiler istifa etmeli, kirli ilişkilerin tamamı halka açıklanmalı; adı geçen herkes bulaştığı kirli işlerin hesabını vermelidir.

 

 

Selma Gürkan

Genel Başkan

Kaynak: Editör:
Etiketler: EMEP:, İstifa, edin,, hesap, verin, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');