İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
19 Mart 2018 - Pazartesi 18:16 Bu haber 2861 kez okundu
 
EMEP: Uysal'ın açıklaması tüccar belediyeciliğin itirafıdır
AKP Arnavutköy Olağan Kongresi’nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın "Metroda da birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler olacak inşallah." sözlerine bir tepki de Emek Partisi'nden geldi.
Ekonomi- Politik Haberi
EMEP: Uysal'ın açıklaması  tüccar belediyeciliğin itirafıdır

Emek Partisi, İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros'un açıklaması şöyle: 

İBB BAŞKANININ AÇIKLAMASI AYRIMCI, RANTÇI, TÜCCAR BELEDİYECİLİĞİN İTİRAFIDIR!
 
AKP Arnavutköy Olağan Kongresi’nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, "Metroda da birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler olacak inşallah. Sultanbeyli, ihalesi yapıldı. İnşaatı devam ediyor. Bu yıl içerisinde de Vezneciler-Arnavutköy metrosunun ihalesini yaparız. Kongreler yenilenme diyorum. İnşallah bu yenilenme ile metro sözünü de verdik. Arnavutköy'den daha yüksek oy bekliyoruz diyorum" ifadelerini kullandı.
 
AKP’nin ve onların belediyecilik anlayışının ayrımcı ve rantçı niteliği bu sefer belediye başkanının ağzından bizzat itiraf edildi. Diğer AKP’li başkanların yaptığı ama dile getirmediği gerçeği, İBB Başkanı Mevlüt Uysal beceriksizce ağzından kaçırdı. Oysa AKP’li bir belediye başkanından “ilk beklenen” gerçek niyetini belli etmemesidir. 


 
Bu ayrımcı belediyecilik anlayışı kabul edilemez. 


 
İlk olarak; metro planı; AKP’nin en çok oy aldığı ilçelere göre değil, kentin ulaşım sorunu ve trafik belasının çözümü için gerekli bilimsel ihtiyaçlar temelinde planlanmalıdır. Kendi keyfine göre metro planı yapma hakkını bu belediye başkanı nereden bulmaktadır?


 
İkincisi; metrolar, halkın daha cebine girmeden ücretlerinden kesilen, 1000 TL’lik telefonda neredeyse yarısı kadar alınan, KDV ile ÖTV ile halkın cebinden çıkan vergilerle karşılanmaktadır. Halkın parasıdır. Patronlardan, kapitalistlerden alınmayıp halkın ağır bir vergi yüküyle soyulması sonucu bütçeye akan paralardır. Ve bu vergileri tüm İstanbullu emekçiler ödemektedir. Vergi herkesten alınmaktadır, hizmet de herkese verilmelidir! Dolayısıyla metro ve her türlü hizmet; AKP’nin aldığı oya göre değil şehrin ve halkın ihtiyaçlarına göre verilmelidir. Eşit hizmet AKP’li belediyelerin hiçbir zaman gündeme almadığı, “adalet” ve “kalkınma”nın en temel ilkesidir. 
 


Üçüncüsü; bu anlayışa en fazla AKP’ye oy veren emekçiler tepki göstermelidir. Çünkü hiçbir sermaye partisi sonsuza kadar iktidarda kalmaz. AKP gidince yerine geleceklerin aynı yaklaşımla kendi ilçelerine hizmet götürmemesi ne anlama gelirdi? Dolayısıyla sorun sadece AKP’nin az oy aldığı ilçelerin değil tüm emekçilerin sorunudur.


 
İstanbullu işçi ve emekçi halk; bu rantçı, tüccar belediyecilik anlayışından hiçbir fayda göremez. AKP’li belediyelerin her türlü hizmeti taşeron şirketlere, ihalecilere, rantçılara para aktarmakla maluldür. Emek Partisi olarak, tüm İstanbullu işçi ve emekçileri bu rantçı, ayrımcı belediyecilik anlayışına ve belediye başkanına gereken cevabı vermeye çağırıyoruz.
 
 
Sema BARBAROS
Emek Partisi  İstanbul İl Başkanı

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: EMEP:, Uysal'ın, açıklaması, , tüccar, belediyeciliğin, itirafıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');