İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
05 Mayıs 2018 - Cumartesi 10:48 Bu haber 875 kez okundu
 
Erdoğan: Gerekirse vatandaşlığa alalım, kaçak çalışmasınlar
İstanbul Gençlik Festivali' nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de bulunan 4 milyon Suriyeli ve diğerlerine de değindi. Erdoğan, "Burada kaçak çalışıyorlar. Vatandaşlığa alırsak, SSK’lı gibi bizim ülkemizde çalışarak ekmek kazanmış olurlar" dedi. Mitingler için sakladıkları bazı projelerin de sinyallerini verdi.
Ekonomi- Politik Haberi
Erdoğan: Gerekirse vatandaşlığa alalım, kaçak çalışmasınlar

ÜNİVERSİTELERİN  BÖLÜNMESİ

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gerçekleşen Gençlik Festivali’nin açılışına katılarak öğrencilerin sorularını yanıtladı. 13 üniversitenin bölünmesine yönelik kanun tasarısını değerlendiren Erdoğan, “İstanbul Üniversitesi’nin şu andaki öğrenci kapasitesi 105 bin. Bu kaliteyi düşürüyor. YÖK’te bir çalışma yaptık. Biliyorsunuz YÖK bana bağlı. Bu çalışmayı yaptıktan sonra da burayı bölebiliriz dedik. İlk Çapa Tıp’ın ismi İbn-i Sina olsun dedik ama tepki aldık. Sonra Cerrahpaşa’yı ayırmaya karar verdik. Ama her ikisinde de İstanbul Üniversitesi adı var. Hatta logosunu da kullanma konusunda çalışmalar yapılıyor” dedi.

 

 

SURİYELİLERE VATANDAŞLIK

 

Suriyelilerle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben Mısır Çarşısındaydım, orada dolaşırken, hemen hemen her dükkanda baktım ki Suriyeli var, orada çalışıyorlar ama bazıları kaçak çalışıyorlar. Faslı var, Cezayirli var. Baktım ki daha vatandaş olamamış. Ama hemen hemen hepsi de anlaşılabilecek kadar Türkçe konuşuyorlar. Bizde kendimize bir hedef belirledik dedik ki, biz bu insanları gerekirse vatandaşlığa alalım. Vatandaşlığa almadığım zaman kaçak çalışıyorlar vatandaşlığa alırsak kimisi doktor, mühendis, avukat, ebe var içlerinde bunları bizim vatandaşımız olursa hiç olmazsa vatandaşımız olarak SSK'lı gibi bizim ülkemizde çalışarak ekmek kazanmış olur. Biz bakalım onlar geçinsin yok kendi kendini geçindirir hale gelir” diye konuştu.

 

 

PENDİK GİRİŞİ YEŞİLLENECEK

 

"Çirkin yapılaşma iSTANBUL'UN  o potansiyelini, biraz geriletiyor. Yeşillendirme çalışmaları park yeşil alanlar olarak park çalışmaları yeni başkanımız bunu suretle yapması halinde İstanbul başka güzel olacak. Örneğin TOKİ'nin Pendik tarafından girişte o alanı komple yeşil alan haline getirme projesi orayı çok farklı yapacak. Aynı şekilde yine Anadolu yakasında böyle devasa bir alan yapılacak. Bunları şimdi açıklamayalım ki, adaylar tanıtımına bir şeyler kalsın. Böyle 5-10 proje hayata geçecek. 1-1,5 sene içerisinde hayata geçecek."

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Erdoğan:, Gerekirse, vatandaşlığa, alalım,, kaçak, çalışmasınlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');