İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
03 Mayıs 2018 - Perşembe 10:40 Bu haber 1196 kez okundu
 
ETA efsanesi tarih oldu
Geçen yıl silah bırakan ETA, bağımsızlığı için savaştığı Bask bölgesi kurum ve kuruluşlarına gönderdiği mektupla, "tüm yapılarını tamamen feshettiğini" duyurdu.
Ekonomi- Politik Haberi
ETA efsanesi tarih oldu

İspanya'nın kuzeyi ile Fransa'nın güneyinde bağımsız bir devlet kurmak için mücadele veren Bask Yurdu ve Özgürlük (ETA) örgütü, kendini tamamen feshettiğini açıkladı.

ETA, 20 Nisan'da, Gara gazetesinde yayımlanan diğer bir açıklamayla ilk kez halktan özür dileyerek pişmanlığını dile getirmişti.

Açıklamada "Gerçekten üzgünüz. Silahlı mücadele sürecindeki eylemlerimiz, çatışmada hiçbir sorumluluğu olmayan çok sayıda kişiye zarar verdi. Düzeltilmeyecek çok büyük zararlara neden olduk. Bu insanlar ve yakınlarından af diliyoruz." ifadelerine yer verilmişti.

1959'da kurulan ve ilk silahlı eylemini 1961'in temmuz ayında düzenleyen ETA'nın hapisteki üyeleri, örgütün kendini feshetmesinin ardından ailelerine yakın hapishanelere sevk edilmeyi ve şiddet eylemlerine karışmayan örgüt üyeleri de şartlı olarak serbest bırakılmayı umuyor.

İçişleri Bakanı Juan Zoido ise kendisini feshetmesi karşılığında ETA'ya hiçbir şey verilmeyeceğini söylemişti.

ETA üyesi olmakla suçlanan 228 kişi İspanya'da, 52 kişi Fransa'da, bir kişi Portekiz'de hapis yatıyor.

 

ETA 1959 yılında Franco diktatörlüğüne karşı kurulmuştu.

1979’da hükumet tarafından Bask Bölgesi’nde yaşayan yaklaşık iki milyon kişiye önemli ölçüde özerklik tanınmasına rağmen tam bağımsızlık için silahlı mücadeleye devam etmiştir.

Batasuna ismiyle bilinen ve şu an yasaklanmış durumda olan parti de örgütün siyasi kanadını oluşturmaktaydı. Bu parti Bask Bölgesi’nde oyların genelde 10 ile 20’sini toplamaktaydı.

İspanya’nın yanı sıra Avrupa Birliği ve ABD tarafından da terör örgütleri listesine alındı.

9 nisan 2017'de tamamen silahları bırakıp,  8 adet  silah deposunu açıkladı ve süresiz ateskes ilan etti. ETA, 1968-2011 yılları arasında toplam 829 kişinin ölümünden sorumlu tutulmaktadır.

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: ETA, efsanesi, tarih, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');