İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
27 Nisan 2019 - Cumartesi 15:07 Bu haber 422 kez okundu
 
Gebze Cezaevi Önünde Oturmak Yasak
Açlık grevinde olan çocuklarına destek vermek isteyen ailelerin Gebze M Tipi Hapishanesi önünde yapmak istedikleri oturma eylemi bir kez daha engellendi. Polis müdahalesi sırasında fenalaşan Fehime Ekmez isimli bir tutuklu annesi, çevredekiler tarafından ablukadan çıkarıldı.
Ekonomi- Politik Haberi
Gebze Cezaevi Önünde Oturmak Yasak

9 Nisan'dan bu yana her gün hapishane önüne giden aileler, sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gebze İlçe Örgütü önünde bir araya gelerek, hapishane önüne yürümek istedi. Hapishaneye yakın bir yerde araçlardan inen aileler, hapishaneye doğru yürüdü. Bir süre sonra ailelerin önü polisler tarafından kesildi. Ara sokaklara dağılan aileler, farklı caddelerden hapishanenin önüne çıkarak bir araya geldi. Aileleri ablukaya alan polisler, eylemin valilik tarafından yasaklandığını ifade etti. Çocuklarının sesini duyurmak için geldiklerini aktaran aileler, oturma eylemi yaparak alandan ayrılmayınca polis müdahale etti.
 
Müdahale sırasında Fehime Ekmez adlı anne fenalaştı. Ekmez'i ilk müdahaleyi yapan aileler daha sonra araçlarına doğru yürüdüler.
 
Aileler, "Sizde hiç mi merhamet yok, utanmıyor musunuz bize bu muameleleri yapmaya" diyerek polise tepki gösterdi. Kendisine tepki gösteren ailelere polisin "kalkın kızlar kalkın" diye hitap etmesi dikkat çekerken, Özgürlük için Hukukçular Derneği üyesi avukat Fırat Vural, "Kanunsuz anayasal suç işliyorsunuz" diye karşı çıktı. 
Alanda fenalaşan Fehime Ekmez'in durumunun iyi olduğu öğrenildi.
 
(ETHA)
Kaynak: (D) - Diğer Editör: Fevzi Işık
Etiketler: Gebze, Cezaevi, Önünde, Oturmak, Yasak, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');