İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
13 Nisan 2018 - Cuma 17:23 Bu haber 792 kez okundu
 
Gözaltı gerekçesini avukatları bilmiyor ama medya biliyor
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında 3 ETHA muhabirinin yanı sıra SGDF üyesi Ferhat Pehlivan ile Gülsen İmre'nin de gözaltına alındı. Avukatları; "Biz gözaltı gerekçesini bilmiyoruz ama yandaş medya "sosyal medya paylaşımları" nedeniyle alındılar, diyor." dedi.
Ekonomi- Politik Haberi
Gözaltı gerekçesini avukatları bilmiyor ama medya biliyor

 

 

İSTANBUL-  Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ile muhabirleri Pınar Gayıp ve Adil Demirci, dün  saat 02.00 sıralarında polis tarafından evlerine düzenlenen baskınla gözaltına alındı. Semiha ve Pınar'ın avukatlarına ve yakınlarına telefon etmelerine dahi izin verilmedi. Almanya ve Türkiye vatandaşlığı bulunan ve Köln'de yaşayan Adil  Türkiye'ye tatil için gelmişti ve yarın dönecekti. Evlerde yapılan aramada cep telefonlarına el konulduğu öğrenildi.

 

GİZLİLİK KARARI VAR


İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM şubede tutulan şüpheliler bugün avukatlarıyla görüşebildi. Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Gülhan Kaya, soruşturmaya dair şu bilgileri verdi:

" Etkin Haber Ajansı editörlerinden Semiha Şahin, muhabirlerinden Pınar Gayıp ve Adil Demirci'nin de aralarında olduğu 5 kişi gözaltına alındı. Yine 2 kişi hakkında da yakalama kararı olduğunu öğrendik. Müvekkillerimiz çok sayıda polis tarafından evlerine baskın düzenlenerek gözaltına alındılar ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldüklerini öğrendik. Bugün görüşme yaptık kendileriyle. Sağlık durumları iyi. Müvekkillerimiz gerekçe konusunda bilgilendirilmemişti. Bizler de hangi iddia ile gözaltına alındıklarını öğrenmek, belgeleri görmek istedik, gizlilik kararı ile karşı karşıya kaldık. Müvekkillerimizin hangi gerekçe ile gözaltına alındıklarını bilemiyoruz. Biz avukatları olarak, haklarındaki gerekçeyi bilmememize rağmen Anadolu Ajansı gibi hükümete yakın ajansın yaptığı haberlerden müvekkillerimizin esasında sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığını öğrenmiş bulunuyoruz. Fakat bununla ilgili herhangi bir delil veya evrak görmüş değiliz. Tek bildiğimiz İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütmekte olduğu bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmış olmaları. Haklarında 7 günlük gözaltı süresi alınmış durumda fakat kaç gün bu gözaltı süresi kullanılacak bilemiyoruz.

Yine 2 müvekkilimiz Nadiye Gürbüz ve Aylin Yıldız hakkında da yakalama kararı olduğunu ve evlerinin basıldığını, gözaltına alınmadıklarını biliyoruz."

 

Kaynak :ETHA

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Gözaltı, gerekçesini, avukatları, bilmiyor, ama, medya, biliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');