İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 10:08 Bu haber 3432 kez okundu
 
Greenpeace Türkiye 2017'de Neler Yaptı ?
Uluslararası çevreci örgüt Greenpeace 2017 yılındaki Türkiye etkinliklerini anlattı. Dijital Kampanya Sorumlusu Onur Aylı imzalı yazıyla, çevrecilerden destek isteniyor.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Greenpeace Türkiye 2017'de Neler Yaptı ?

Greenpeace

Çevre ve barış mücadelesiyle geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz.

Bu yıl da, bilimsel verilere dayanan kampanyalarımızla gezegenimizi korumak, barışı desteklemek, kamuoyunun dikkatini önemli gördüğümüz noktalara yöneltmek için hep birlikte çalıştık.

 

2017 yılı bizim için “Yutmadık Soruyoruz” kampanyamızla başladı. Hep birlikte tavukçuluk endüstrisinin sağlığımızı, çevreyi ve hayvan haklarını yok sayan uygulamalarını değiştirmek istedik. On binlerce kişiyle birlikte şeffaflık ve pozitif değişim talep ettik.

 

Biz şeffaflık beklerken, önce ihtarnameler aldık, ardından sitemiz karartıldı ve çok geçmeden kampanyamızın tüm seyrini değiştiren bir haber aldık: Keskinoğlu, Greenpeace’e dava açmıştı.

Mahkeme, haksız rekabet iddiasını asılsız buldu ve Keskinoğlu’nun bizi susturma çabalarına dur dedi.

Bu davayı kazandık fakat mücadelemizin daha bitmediğini biliyoruz.

 

Endüstriyel hayvancılık sisteminin değişmesine yönelik mücadelemizde bize destek olmanı çok isteriz! Greenpeace Dergi'ye abone olarak desteğini gösterebilirsin.

Haziran ayında, Olmaz be ya! kampanyamızı başlattık. Yapıldığı her köye, her kente karanlık günler getiren kömürlü santrallerin karşısında durduk. Trakya’yı ve İstanbul’u kömürün karasına karşı birlikte savunduk. Kampanyamız nedeniyle kömürlü termik santral projesinin yeri değiştirildi. Ama yeni planlanan yerinde, kömürlü termik santral bu sefer Trakya’nın muhteşem ormanlarını, tam 250 bin ağacı tehdit ediyor!

 

Greenpeace Dergi'ye abone olarak, Trakya'yı kömürlü termik santral tehdidinden korumak için bize verdiğin desteği gösterebilirsin!

 

Marmara, 2017 yılındaki bir başka kampanyamız “Gölge Etme” de Türkiye’de güneşin önündeki engellerin kalkması, Türkiye’nin sahip olduğu yenilenebilir enerji potansiyelini kullanabilmesi için mücadele verdik. On binlerce kişinin desteğiyle, geleceğin temiz enerjide olduğunu anlattık ve anlatmaya devam ediyoruz.

 

Yılın son döneminde denizlerimizi kaplayan plastik şişelerin üretimini azaltması için Coca-Cola’ya seslendik. “Coca-Cola Denizlerimizi Plastiğe Boğma” dedik.

Saniyede 3400 adet tek kullanımlık plastik şişe üreten endüstri devinden diğer markalara örnek olmasını tek kullanımlık plastik şişe üretimini azaltmasını istedik.

 

Marmara, 2017 yılına dönüp baktığımızda, tüm dünyada büyüyen çevre sorunlarıyla birlikte destekçi kitlemizin de büyümesi bize umut veriyor. Yalnız olmadığımızı ve gezegenimizin korunması için el ele verdiğimiz ne kadar büyük bir kitle olduğunu görüyoruz. 2017 yılında bize verdiğin destek ve güvenin için sana teşekkür ediyoruz.

2018 yılının tüm dünya için yeşil ve barış içinde geçmesini diliyoruz.

Şimdiden iyi yıllar!

 

Onur Aylı

Dijital Kampanya Sorumlusu

Başka neler yapabilirsin?
Facebook'ta bizimle arkadaş ol
Twitterda bizi takip et
Maddi destek ver

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: Greenpeace, Türkiye, 2017'de, Neler, Yaptı, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');