İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
23 Şubat 2018 - Cuma 12:17 Bu haber 1292 kez okundu
 
Hak sahibi yurttaşlara 10 milyon lira iade edilecek
Geçtiğimiz günlerde Kartal Soğanlık Yeni Mahalle-2 İmar Uygulaması kapsamında 780 hak sahibine tapuları teslim edilmişti. Yurttaşların önceki dönemlerde ödedikleri paralar, iade ediliyor.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
Hak sahibi yurttaşlara 10 milyon lira iade edilecek

40 yıllık sorun, 20 yıllık bekleyişi sona erdiren Başkan Altınok Öz, yapılan çalışmalar kapsamında vatandaşların mağduriyetlerinin giderileceğini ve geçmiş yönetim döneminde ödedikleri paraların geri ödenmeye başladığını müjdeledi.
 
Hazırlık işlemleri tamamlanan tapulara bu hafta 119 bin 645 TL ödendi. Vatandaşların geçmiş dönem yönetimdeki mağduriyetleri de yine Kartal Belediyesi’nin çalışmaları ile son bulmuş oldu.
 
Başkan Altınok Öz, Kartal Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar ile vatandaşların tapularına kavuştuğu törende konuşmasında şunları söylemişti:  “(...) 2001 yılında çıkarılan tapularla bir kısım hak sahibi Kartal Belediyesi’ne paralarını ödedi. Fakat o dönemki belediye yönetimi, o parayı kendisi kullanıyor. Bu nedenle şimdiki rayiçten o yurttaşlarımızın parasını Kartal Belediyesi olarak biz ödeyeceğiz. Ne kadar? 5 milyon 963 bin TL yani eski parayla yaklaşık 6 trilyon lira… Biz bunu vatandaşlarımız adına ödemiş olacağız. Yine yanlış dop kesintisinden dolayı vatandaş belediyeye fazla para ödediğinden, Belediye olarak vatandaşa da 4 milyon 953 bin 623 TL para ödeyeceğiz. Bir kısım vatandaş ise hiçbir evrak işi yapmadığından, tapularını alırken belli bir parayı Milli Emlak’a ödeyecek. Bu para da 1 milyon 736 bin 471 TL. Biz bu uygulamayı Kartal Belediyesi’nin Meclis kararıyla çıkarttık. Niye çıkarttık? Yarım kalmış işlerin devamı için çıkarttık. Bu Meclis kararı aynı zamanda Büyükşehir tarafından da onaylandı. Biz Büyükşehir’le bu yolda bu şekilde yol alıyoruz dedik. Büyükşehir’in de bilgisi dâhilinde tapu ve kadastro işleri için çalıştık. 4 tane mühendisimiz Ağustos’tan bu yana kadastroda çalışıyor. Geçen gün onları gördüğümde – bu tapu işlerini biz mi yaptık, yoksa Bakanlık mı?- diye ağlayacak durumdalardı.  İsteyen vatandaşlarımız, 8 Ocak’tan itibaren tapularını ister Belediyeden, isterlerse Tapu’dan alabilirler. Ama ben bu vatandaşlarıma bir söz verdim. ‘Sizin paranızı da alacağınızı da ben ödeyeceğim’ dedim. Ve bir ödeme planı çıkarttık. Sorunu çözmek için önce Milli Emlak’ın parasını yatıracağız, yurttaşlardan tapu tahsiste olan ve işgalci olanların elektrik, su faturalarını bekliyoruz. Bize verecekler ve biz de onların tapu işlemlerini tamamlayacağız. Daha önce Belediyeye para yatıranların parası, Kartal Belediyesi’nde olduğu için Milli Emlak’a onların adına paralarını yatıracağız. Devamında yurttaşlarımızın Belediyeden alacaklı oldukları paraları da yatıracağız.”

Kaynak: (B) - Belediye Editör: Oktay Kartal
Etiketler: Hak, sahibi, yurttaşlara, 10, milyon, lira, iade, edilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');