İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Pişkin Hırsızlar
Pişkin Hırsızlar
Tasarımcılar Kapadokya'ya Gidiyor
Tasarımcılar Kapadokya'ya Gidiyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Maltepe’de nöbetteyiz!
Maltepe’de nöbetteyiz!
Kartal Belediyesi Gökhan Yüksel'ın Başkanlığında görev dağılımını yaptı.
Kartal Belediyesi Gökhan Yüksel'ın Başkanlığında görev dağılımını yaptı.
Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 16:50 Bu haber 1604 kez okundu
 
Halkın Kazanımı Darbeyle Çalınamaz
Beşir’i Deviren Halktır, Halkın Kazanımı Darbeyle Çalınamaz
- Haberi
 Halkın Kazanımı Darbeyle Çalınamaz

Birkaç ay sonra iktidarda 30. yılını dolduracak olan Sudan Devlet Başkanı El Beşir,  1989’da darbeyle ele geçirdiği iktidardan devrildi. El Beşir iktidarını kan dökerek sürdüren şeriatçı bir zorbaydı. Bütün muhalefeti zorbaca bastırmış, karşı koyanları kana boğmuştu. 2003’teki Darfur Katliamında en az 300 bin kişiyi öldürtmüştü.

El Beşir’in sonunu getiren baskı ve zorbalığa karşı sinmeyerek sokaklara çıkan halkın birkaç aydır süren direnişi oldu.

Beşir, Sudan ekonomisini özelleştirmelerle batağa sürüklemişti. Sudan poundunun dolar karşısındaki yıllık değer kaybı 90’ı bulmuş, enflasyon 70’e tırmanmıştı. Darfur Katliamı dolayısıyla hakkında yakalama kararı çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kararına dayandırılan uluslararası ambargosu da üstüne binince “tek adam” Beşir faturayı halka kesmiş, devlet sübvansiyonlarına son vermişti.

2018 Aralık’ında ekmek bir günde üç misli zamlanınca halk zamlara karşı sokağa döküldü. Mart’ta artık temel sloganı “Beşir gitsin”e dönüşen ve ara vermeden süren gösteriler ülke çapına yayıldı. Halkı bastırabileceğini zanneden Beşir kendi etrafının da boşalmaya başladığını gördü. 23 Aralık’ta “Beşir’e destek” bildirisi yayınlamış olan Ordu da Mart sonlarında desteğini çekmeye başladı.

Nisan başında halk Hartum’daki Ordu karargahlarını kuşattı. Polisin müdahalesi bazı askeri birliklerin göstericiler lehine müdahalesine neden olunca Beşir’in kaderi belli oldu! Yıllarca Beşir’in etrafında yer alıp işini gören generaller, düzeni ve tekellerin egemenliğini kurtarmak üzere manevra yapmaya yöneldiler. Savunma Bakanı, Beşir ve yakın adamlarının tutuklandığını ilan etti: “Demokrasi rayına oturtulacak”tı!

Sudan’da patlak veren, generallerin duruma hakim olmaya çalıştıkları bir halk ayaklanmasıdır. Darbe görüntüsü, generallerin hakim olma çabalarından kaynaklanıyor. İsyancıların asıl eğilimi ordunun “iktidara el koyması”na karşı.

Bütün dünyanın nefretini kazanmış, hiçbir ülkeye giremez durumdaki Beşir’in tek yakın ilişkisi Türkiye’ydi. Sudan diktatörünün devrilmesine en çok üzülen de Türkiye Hükümeti oldu. Şimdi darbeyi kınayanlar onu iktidardan indiren halk hareketini görmezlikten gelmeyi tercih ediyorlar.

Emek Partisi, Tunus ve Mısır halkının izinden yürüyerek yıllanmış diktatörlerini deviren Sudan halkının yanındadır. Halkın demokrasi mücadelesini destekliyor, kazanımlarının ellerinden çalınmaması için gösterdikleri kararlılıkla dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyoruz.

Demokrasiyi halk kuracaktır, bu yüzden Sudan Ordusunun halkın zaferinin ganimetini toplayarak darbe yoluyla yeni bir diktatörlük kuramaması için uluslararası demokrasi güçlerinin Sudan halkına desteği de belirleyici olacaktır.

Türkiye Hükümeti Sudan’dan elini çekmeli, Sudan halkının onaylamadığı ekonomik ve siyasi anlaşmalar iptal edilmeli; Sudanla ilişkiler barış ve halkın iradesine saygı temelinde yeniden kurulmalıdır.

EMEK PARTİSİ

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Fevzi Işık
Etiketler: , Halkın, Kazanımı, Darbeyle, Çalınamaz,
Yorumlar
Haber Yazılımı