İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
13 Şubat 2018 - Salı 09:51 Bu haber 878 kez okundu
 
HDP'nin Yeni Genel Başkanları
Pervin Buldan, 11 Şubat 2018 günü Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Eş Genel Başkanı seçildi. Partinin 3. Olağan kongresi'nde diğer Eş Genel Başkan ise Sezai Temelli oldu. Temelli ile Buldan, geçerli 837 oyun 823’unu aldı.
Ekonomi- Politik Haberi
HDP'nin Yeni Genel Başkanları

Pervin Buldan eşi Savaş Buldan'ın kaçırılıp öldürülmesinin ardından Cumartesi oturmalarıyla başladığı hak mücadelesinde artık bir parti genel başkanı.

Pervin Buldan 1967 doğumlu. Eğitimini doğduğu şehir olan Hakkari'de devam etti.

Liseyi bitirdikten sonra Iğdır İl Özel İdaresi'nde memur olarak çalışmaya başladı. Teyzesinin oğlu Savaş Buldan’la evlenip, İstanbul’a yerleşti. İlk çocuğu Neçirvan 1991’de doğdu.

Savaş Buldan cinayeti

İşinsanı olan eşi Savaş Buldan, dönemin başbakanı Tansu Çiller’in 4 Kasım 1993’te "Elimizde PKK’ya yardım eden Kürt işadamlarının listesi var. Listede 60 kadar isim bulunuyor. Devlet PKK’yla olduğu gibi, PKK’ya mali destek sağlayanlarla da her biçimde mücadele edecektir" açıklamasından sonra kaçırıldı, öldürüldü, katiller bulunmadı.

Savaş Buldan 2 Haziran 1994 günü İstanbul Yeşilyurt Çınar Oteli'nden, polis kimlikli, polis yelekli ve telsizli sekiz kişi tarafından Adnan Yıldırım ve Hacı Karay'la birlikte kaçırılmıştı.  Buldan ve arkadaşlarının cesetleri, 4 Haziran 1994'te Bolu'nun Yığılca ilçesi Melen çayı kenarında bulundu. Kocasının cenazesi ondan habersiz kaldırıldı.

Bir yıl sonra kendisiyle benzer acılar yaşayan Cumartesi Anneleri/İnsanları arasında yer alıyor. Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni kurdu ve başkanlığı yaptı.

Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

Türkiye’den o dönem Barış Anneleri İnisiyatifi Sözcüsü olan Müyesser Güneş, eski DEP milletvekili Leyla Zana, Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Derneği Başkanı Pervin Buldan ve feminist gazeteci Ayşe Düzkan yer alıyordu.

1999-2002'de barajı aşamamışlardı  2007'de aştılar

Halkların Demokratik Partisi’nden 23. dönem (23 Temmuz 2007 - 28 Haziran 2011) ve 24. dönem (28 Haziran 2011 - 23 Haziran 2015) Iğdır;  25. dönem (23 Haziran 2015–17 Kasım 2015) ve 26. dönemde İstanbul’dan Milletvekili seçildi ve TBMM Başkan Vekili oldu.

Sezai Temelli 

Sezai Temelli, 1963 yılında İstanbul’da doğdu. Annesi Neriman Hanım, babası ise Mustafa Bey’dir. 

1985 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümünden mezun oldu. Aynı fakültede doktora çalışmalarını tamamlayan Temelli, 1986 yılından itibaren önce araştırma görevlisi, sonrasında da öğretim üyesi olarak İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde görev yaptı. ÖES(Öğretim Elemanları Sendikası) ve Eğitim Sen üyesi olarak sendikal mücadelenin de içinde bulunan Temelli, 2016 yılında 675 Sayılı OHAL KHK’sı ile üniversiteden ihraç edildi.

HDP’nin Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı idi. 7 Haziran seçimlerinde HDP'den milletvekili olarak parlamentoya giren Sezai Temelli, 1 Kasım seçimlerinde parlamentoya girememişti.

İyi derecede inglizce bilen Temelli, evli ve 1 çocuk babasıdır.

 

 

 

Kaynaklar: Bianet /Yurt /Duvar

 

 

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: HDP'nin, Yeni, Genel, Başkanları,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');