İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
17 Mayıs 2018 - Perşembe 16:28 Bu haber 2949 kez okundu
 
İbrahim Kaypakkaya Anılıyor
Diyarbakır’da süren 4 aylık sorgulama sürecinden sonra, 18 Mayıs 1973’te katledilen İbrahim Kaypakkaya, çeşitli etkinlilerle anılıyor.
Ekonomi- Politik Haberi
İbrahim Kaypakkaya Anılıyor

İbrahim Kaypakkaya kimdir?

 

 

İbrahim Kaypakkaya, (d. 1948 Çorum - ö. 18 Mayıs 1973, Diyarbakır), Türkiye Komünist Partisi/ Marksist-Leninist'in kurucu önderi. Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan ile birlikte Türkiye'deki devrimci mücadelesinde 68 kuşağının öne çıkarttığı üç önderden biri.

 

 

İbrahim Kaypakkaya, 1949 yılında Çorum’un Sungurlu ilçesinin Karakaya köyünde doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra Hasanoğlan Öğretmen Okulu’na girdi. Öğretmen Okulu’nun ardından İstanbul’daki Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’na başladı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğrencisi olan Kaypakkaya, sol düşüncelerle burada tanıştı. Mart 1968’de Çapa Fikir Kulübü’nün kurucuları arasında yer aldı. Çapa Fikir Kulübü’nün başkanı olan Kaypakkaya, 6. Filo’ya karşı bildiri yayınladığı gerekçesiyle Kasım 1968’de okuldan atıldı. FKF ve TİP içinde ortaya çıkan ayrışmada Milli Demokratik Devrim (MDD) tezini savunan kesimde yer aldı. İşçi-Köylü gazetesinin İstanbul’daki bürosunda çalışan Kaypakkaya, Aydınlık ve Türk Solu dergilerine yazılar yazdı. Aydınlık içinde meydana gelen ayrışmada Doğu Perinçek’in başını çektiği PDA kanadında yer aldı. 1972 yılına kadar PDA (TİİKP) saflarında çalıştı ve DABK üyesi olarak görev yaptı. Bu tarihte PDA ile yolları ayrıldı. Doğu Perinçek ve çevresinin saptırımcı (revizyonist) ve fırsatçı (oportünist) olduklarını söyleyen Kaypakkaya, ayrılık sonrasında TKP/ML TİKKO’yu kurdu. 24 Ocak 1973’de Dersim’in Çemişgezek ilçesi Vartinik köyü Mirik mezrasında askerler tarafından bulunduğu köyün etrafı sarılmış, çatışma sırasında TİKKO’nun ilk komutanlarından Ali Haydar Yıldız yaşamını yitirirken, Kaypakkaya yaralı olarak çatışma alanından uzaklaştı. 5 gün sonra saklandığı köydeki bir öğretmenin ihbarıyla yakalandı. Kaypakkaya, Diyarbakır’da süren 4 aylık sorgulama ve işkence sürecinden sonra, mahkemeye çıkartılmasına az bir zaman kala, 18 Mayıs 1973’te katledildi. Ölüm sebebi ise kayıtlara “intihar” olarak geçti.

 

Ölümü dönemin bağımsız milletvekili Mehmet Ali Aybar tarafından bir soru önergesiyle Meclisi'e getirildi.  Aradan 37 yıl geçtikten sonra 2010 yılında BDP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis tarafından Kaypakkaya'nın ölümü Başbakan Erdoğan'a bir soru önergesiyle tekrar sorulmuştur.

Mezarı, doğum yeri olan Karakaya'dadır.

 

 

Kaypakkaya'nın düşünceleri

 

 

İbrahim Kaypakkaya, eylemci olduğu kadar da teorisyendir. Diğer MDD’cilerin tersine  Kemalizm karşıdır ve faşist olarak niteler. İbrahim Kaypakkaya, ulus-devlet ideolojisinin karşısında duran, azınlık hakları üzerine inşa ettiği kendi yolunu ve çizgisini ortaya çıkartmıştır.

 

Lenin'in "Ulusların kendi kaderini tayin hakkı" anlayışından hareketle "Kürtler de bir ulustur ve kendi kaderlerini belirleme hakları vardır" yönündeki görüşü, Kaypakkaya'nın İkinci Fikir Kulüpleri Federasyonu Kurultayı'ndan gürültülü bir şekilde kovulmasına ve  dönemin diğer sosyalist grupları ile yollarının  ayrılmasına sebep olmuştur.

 

Marksist, Leninist, Maoist ideolojiyi benimseyen Kaypakkaya, Mao'nun kırlardan şehirlere doğru yayılacak bir devrim anlayışını, yolunun da silahlı mücadeleden geçtiğini savunmuştur. Kaypakkaya'nın siyasi düşüncelerini daha detaylı olarak İbrahim Kaypakkaya - Seçme Eserler adlı kitaptan inceleyebilirsiniz.

 

ibrahim kaypakkaya anılıyor ile ilgili görsel sonucu

Dün Rize Fındıklı'da İbo afişleri emniyet tarafından söküldü.   Kaypakkaya'nın ölüm yıldönümü nedeniyle Yeni Demokrasi Ve Partizan okurları ile bu davalardan cezevinde bulunanlar ile çeşitli gruplar,  afiş ve yazılama faaliyetlerinin yanında, yazılı açıklamalar yaptı.              

Kaynak: (MCÖ) - Marmara Çağdaş ÖZEL Editör: Ozan Yücel
Etiketler: İbrahim, Kaypakkaya, Anılıyor,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');