İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
19 Aralık 2017 - Salı 12:08 Bu haber 968 kez okundu
 
İdil İçin Adalet
2016 Mayıs'ında hafriyat kamyonunun ezerek öldürdüğü Şule İdil (23) için adalet arayışı, duruşmanın yapılacağı 20 Aralık sabahı İstanbul Anadolu Adliyesi önünde devam edecek.
Yaşam-Çevre-Sağlık Haberi
İdil İçin Adalet

Şule İdil Dere Park içinde yürüyüş yolunda,çocukların uyutulduğu bir alan içinde yürüyordu evine dönüyordu,dönemedi bir kamyon geldi ve Yürüme hakkını,Üniversite eğitim hakkını,Ailesiyle,Arkadaşlarıyla yaşama hakkı elinden alındı..Gençliği-YAŞAM ı elinden alındı..

İDİL için Adalet.. Sende gel!!

AĞIR HUKUKSUZLUK GÖLGESİNDE GEÇEN 20 AYDAN SONRA#ŞuleİdilDere DAVASI 20 ARALIK 2017'DE BAŞLIYOR. 
BUGÜNE KADAR BİZ ADALETİ NASIL ARADIK; SORUMLULAR, SORUMLU KURUMLAR, YARGI BUGÜNE KADAR NE YAPTI?
1) 12 Mayıs 2016: #İBB #HafriyatKamyonu #YoğurtçuParkı yaya-bisiklet yolunda İdil'in canını aldı. Şoför cenazemiz yerdeyken serbest bırakıldı.

2) 23 Mayıs 2016: İBB adına çalışmayı yürüten İBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı, 11 gün sonra İBB Teftiş Kurulu Başkanlığı’na terfi ettirildi.

Sonraki 5 ayımız çalışmayı yapan kurumu teyit etmekle geçti. “Hayat devam ediyor sanıyorsunuz ya… Etmiyor” dedik… Sabır dedik. Sorumluların yargılanması için çağrı yaptık: https://www.youtube.com/watch?v=0xfNQVLExxs

3) Şubat 2017: Birbirini tamamlayan 3 bilirkişi raporu çıktı. 11 İBB+4 İSTAÇ A.Ş. yetkilisi sorumlu bulundu. “Müştereken ve müteselsilen sorumlu-kusurlu" bulunanlar arasında 11 gün sonra İBB Teftiş Kurulu Başkanlığı’na terfi ettirilen daire başkanı da vardı. Vicdan susmuştu. Savcılık, devlet memuru olan 11 İBB yetkilisinin soruşturulabilmesi için Valiliğe başvurdu.
https://www.youtube.com/watch?v=3ry_oDIt2KY

4) 8 AY GEÇTİ. Sorumlular Savcılık soruşturmasında ortaya çıktığı halde hazırlık soruşturması tamamlanamadı. HSYK aşağıdaki haber üzerine hâkimler ve savcılar hakkında soruşturma başlattı. Sonucunu hâlâ bilmiyoruz: http://www.hurriyet.com.tr/sule-icin-adalet-araniyor-402943

5) Valilik 45 günlük yasal cevap süresini aştığı halde Savcılığa cevap vermedi. Adaleti geciktirdi. Dava açılamadı. Berdan Dere Valiliğe seslendi: “Adaletin önünü açın. Sonunda mahkeme karar verecek.” Sorumluların yargı önüne çıkarılabilmesi için adalet arayışı kampanyamıza devam ettik..https://www.change.org/p/can-alC4B1...

6) 11 AY OLDU. Valilik hukuku çiğnemeye devam ederek Savcılığa cevap vermeyeli cevap vermeyeli 60 gün oldu. Bu nedenle soruşturma tamamlanamadı. Kimse yargılanamadı: https://www.youtube.com/watch?v=zSjoeCPY_ZY

7) 1 YIL OLDU. İdil Yok. Adalet Yok. 45 günlük yasal cevap verme süresine rağmen Valilik 92 gündür cevap vermediği için hazırlık soruşturması tamamlanamadı, dava yine başlayamadı. Biz "adalet" istemeye devam ettik:
https://youtu.be/OVP6Xkml6Ro

8) 12 Mayıs 2017: 96 GÜN SONRA Valiliğin kararını öğrendik. Valilik inceleme için “müteselsilen sorumlu-asli kusurlu” bulunan ve Savcılık tarafından hakkında soruşturma talebi olan kurum ve kişiden olayı soruşturması için müfettiş istediği ortaya çıktı. 1 yıldır adalet arıyorduk, artık vicdan aramaya başladık: http://www.sozcu.com.tr/…/sule-idil-dere-sorusturmasi-icni…/

9) Valilik, asli kusurlu bulunan İBB Teftiş Kurulu Başkanı’nın atadığı müfettiş raporuna dayanarak, kendisini mahkeme yerine koyarak yetkisini aşıp asli kusurlu/kusurlu bulunanların sorumlu olmadıklarına karar verdi. 11 İBB yetkilisinden 8’inin soruşturulmasına izin vermedi. Valilik bu kararını İdil’in ölüm yıldönümünde imzaladı: http://www.hurriyet.com.tr/sule-idil-derenin-olumunde-8-ibb

10) Haziran 2017: İstanbul Valiliği’nin yargılama hükmü kurarak hukuka aykırı yöntemlerle aldığı “soruşturulamazlar” kararına karşı Şule İdil Dere’nin ailesi İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz davası açtı.

11) 20 Temmuz 2017: İdil’i kaybettikten sonraki 2. doğum günüydü.
Bölge İdare Mahkemesi, savcılıkça soruşturma izni istenen İBB Teftiş Kurulu Başkanı’nın atadığı müfettişçe kendini soruşturan raporu kabul etti, İBB YETKİLİLERİNİ YARGILAMA İZNİ VERMEDİ. Vicdan bir kez daha dile gelmedi. BİZ "ADALET" ARAMAYA DEVAM ETTİK:https://www.youtube.com/watch?v=eIpnQb1Evks

12) Ağustos 2017: İstanbul Bölge İdare Mahkemesi kararının hukuku çiğneyerek almaktan dolayı yarattığı hak kaybı, Şule İdil Dere’nin yaşam hakkının alınması ve sorumluların korunması gerekçesiyle bireysel başvuru hakkımızı kullanak ANAYASA MAHKEMESİ'NE BAŞVURDUK:
http://www.cumhuriyet.com.tr/…/Hafriyat_kamyonunun_ezdigi_S…

13) 17 AY OLDU. Ekim 2017: İstanbul Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen savcılık iddianamesinde İBB'den yalnız 1 şef ve 2 şantiye sorumlusu, İBB iştiraki olan yüklenici firma İSTAÇ A.Ş.'den yalnızca 1 müdür, 1 şef ve 1 İSG uzmanı ile şoför yargılama kapsamına alındı. ADALET BİR KEZ DAHA YARA ALDI.
https://www.change.org/p/C59Fuleidildere-iC3A7in-ibb-ve

14) Aralık 2017: 20 AY SONRA Şule İdil Dere davası 20 Aralık 2017 Çarşamba günü, saat 10:00’da Kartal-İstanbul Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Bilirkişi raporunda "Müteselsilen sorumlu-kusurlu" bulunan 11 İBB yetkilisinden yalnız 3'ü ve şoför dahil 4 İSTAÇ A.Ş. yetkilisi yargılanıyor. 8 üst düzey İBB yöneticisinin yargılanmasına Valilik+Bölge İdare Mahkemesi izin vermedi.

Şüphelilerin cezasız kalmayacağı, hukuk sistemi içerisinde en ağır ve caydırıcı cezaların verileceği bir yargılama süreci umut ediyoruz.

İDİL İÇİN ADALET ARIYORUZ. ADALET İÇİN ÖNCE VİCDAN...

Kaynak: (D) - Diğer Editör: Ozan Yücel
Etiketler: İdil, İçin, Adalet,
Yorumlar
Haber Yazılımı gtag('set', {'marmaracagdas.com': 'USER_ID'}); // ga('set', 'marmaracagdas.com', 'USER_ID'); //>>.async-hide { opacity: 0 !important} ga('require', 'GTM-KK37KMJ');